Start indické mise Chandrayaan 3 je naplánován dnes na 11:05 SELČ. Cílem mise je přistát na Měsíci a vypustit malý rover. Pokud se plán podaří, bude se jednat o první přistání na Měsíci Indické kosmické agentury (ISRO). Kosmická loď odstartuje na vrcholu rakety LVM3 z vesmírného střediska Satish Dhawan Space Center. Agentura bude start vysílat živě, přičemž online vysílání zahájí přibližně hodinu před startem.
Chandrayaan 3 navazuje na předchozí misi Chandrayaan 2, která se pokusila přistát na měsíčním povrchu v září 2019, ale podle space.com se těsně před přistáním objevily problémy s brzdovými tryskami a kosmická loď narazila na povrch. Mise ale nebyla úplně neúspěšná, zahrnovala totiž i orbiter, který dodnes v pořádku funguje na oběžné dráze Měsíce.
Kosmická loď se skládá z přistávacího modulu a roveru, přičemž každý z nich má několik vědeckých přístrojů, které budou například měřit tepelnou vodivost a teplotu, nebo seismickou aktivitu v okolí místa přistání. Rover bude mít rentgenový spektrometr a laserem indukovaný spektroskop. Cílem mise je podle ISRO demonstrovat bezpečné a měkké přistání na měsíčním povrchu, funkčnost roveru na Měsíci a také provádět na místě vědecké experimenty.
Countdown for #Chandrayaan3, India’s third lunar exploration mission to begin today. 26-hour count down to begin at 1:05 pm.
— All India Radio News (@airnewsalerts) July 13, 2023
Indian Space Research Organisation (#ISRO) to launch Chandrayaan-3 by LVM3 rocket at 2:35 pm tomorrow from the Sathish Dhawan Space Centre,… pic.twitter.com/tDH833OvxU
Přistání je naplánováno na konec srpna poblíž jižního pólu Měsíce a poté by měla hlavní mise trvat přibližně 14 pozemských dní. Lander váží něco málo přes 1 700 kg a rover, který bude uvnitř něho uložen, váží pouhých 26 kg. Pokud se tentokrát přistání podaří, Indie se přidá ke Spojeným státům, Sovětskému svazu a Číně. Pouze těmto státům se totiž doposud podařilo na Měsíci přistát.