NASA představila inovativní měsíční rover. Zvládne i mrazivé noci na Měsíci

NASA představila inovativní měsíční rover. Zvládne i mrazivé noci na Měsíci
Fotografie: NASA
  • Rover Endurance bude nejpokrokovějším roverem NASA
  • Jezdit bude v impaktní pánvi Aitken na jižním měsíčním pólu
  • Nashromážděné vzorky předá astronautům pro další zkoumání

Program Artemis od NASA je naplánován několik let dopředu a jeho cílem je dostat zpět astronauty NASA na měsíční povrch a vybudovat tam trvale obyvatelnou základnu. To ale není vůbec snadné, jelikož na Měsíci není prakticky žádná gravitace, kyslík a veškerý materiál se musí přivézt. NASA nyní představila jednoho z pomocníků, který bude k ruce astronautům na měsíčním povrchu – rover Endurance.

Endurance bude naprosto pokrokový rover, který bude shromažďovat lunární regolit a následně jej předá astronautům k bližšímu zkoumání. Doposud nejlepším roverem byl Perseverance, který prozkoumává Mars, Endurance bude tak ještě lepší. “Endurance by jela zhruba 100krát dále, jela mnohem rychleji a nasbírala by zhruba 200krát více hmoty vzorku než Perseverance. Endurance bude také prvním planetárním roverem, který pojede v noci. Toto je mise s rozsahem, který jsme nikdy předtím nezkusili,“ uvedl pro space.com výzkumný pracovník JPL James Keane.

Rover přistane v oblasti jižního měsíčního pólu v pánvi Aitken, kde se očekává rozmanitá geologická naleziště. Jedná se o největší impaktní kráter na Měsíci, který má v průměru 2 000 kilometrů. Pro srovnání – kráter Jezero, které prozkoumává Perseverance na Marsu, je 44krát menší. Aby rover prozkoumal celou oblast, která je navíc na odvrácené straně Měsíce, a tedy bez slunečního světla, bude potřeba prakticky plné autonomní řízení, jelikož komunikace se Zemí bude velmi omezená.


Náklady na tento rover budou vysoké a financovány budou z programu Lunar Discovery and Exploration Program (LDEP). „Koncepce roveru Endurance vyžaduje vozítko, které nebylo dosud navrženo pro drsné měsíční prostředí,“ uvedl přední specialista na průzkum Měsíce Clive Neal. Návratnost v podobě vědy zde ale bude obrovská, jelikož z těchto míst doposud žádné vzorky lidé nezkoumali.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze