Indie míří na oběžnou dráhu Měsíce. Do roku 2040 chce vlastní vesmírnou stanici

Indie míří na oběžnou dráhu Měsíce. Do roku 2040 chce vlastní vesmírnou stanici
Fotografie: NASA
  • Do roku 2040 chce mít nejen lunární základnu, ale také přistát s astronauty na Měsíci
  • Nejprve však postaví vesmírnou stanici na oběžné dráze Země, kde bude probíhat testování
  • Indie rovněž plánuje misi Chandrayaan-4, která dopraví zpět na Zemi vzorky půdy

Na povrch Měsíce se chtějí v dohledné době dostat USA, Čína a Rusko. Nyní se k nim přidává i Indie, která chce do roku 2040 postavit na oběžné dráze Měsíce vesmírnou stanici, která bude sloužit pro vědecké výzkumy, ale i jako spojka mezi astronauty, kteří budou pobývat na Měsíci. Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) si tento ambiciózní projekt dala jako závazek poté, co se stala čtvrtou zemí, které se podařilo přistát na Měsíci.

Podle indiatoday.in bude průzkum Měsíce rozdělen do tří fází. První je již připravovaná mise Chandrayaan-4, což je robotická mise, která bude prozkoumávat povrch Měsíce. Druhou fází bude přistání posádky na povrchu Měsíce do roku 2040 a třetí, nově oznámenou fází, bude výstavba lunární vesmírné stanice. Ta by kromě spojení mezi Zemí a Měsícem mohla do budoucna být využívána i pro lety do hlubokého vesmíru.

Indie nejdříve plánuje postavit vesmírnou stanici na oběžné dráze Země a ta bude sloužit jako testovací prostředí pro pozdější lunární stanici. Podle space.com ponese stanice název Bharatiya Antariksh Station (BAS) a první modul se plánuje vypustit do roku 2028. Kompletní dostavění stanice by pak mělo proběhnout do roku 2035. Indie má také vybrané čtyři kandidáty na astronauty, kteří podstoupí výcvik a příští rok by měl jeden z nich navštívit Mezinárodní vesmírnou stanici.


Nejbližší naplánovaná mise na Měsíc Chandrayaan-4 by měla přistát do oblasti jižního měsíčního pólu, kde by měl lander odebrat přibližně 3 kilogramy vzorků a následně je doručit zpět na Zemi. Za cíl je zjistit, zda se v oblasti nachází vodní led, který by značně usnadnil provoz základen, které se zde mají v budoucnu postavit. Ačkoliv se dle satelitů, které obíhají kolem Měsíce, předpokládá, že v kráterech je uložen led, nebyla tato hypotéza zatím potvrzena.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze