Soukromá mise Polaris Dawn proběhla v září tohoto roku. Kromě prvního komerčního výstupu do vesmíru probíhaly po celou dobu mise nejrůznější experimenty, které mají do budoucna pomoci astronautům při dlouhých cestách vesmírem. Mise se zúčastnili miliardář Jared Isaacman, Scott Poteet, Sarah Gillisová a Anna Menonová. Každý člen posádky zjišťoval, jaké dopady má vesmírné prostředí na lidské tělo.
Značným problémem se ukázaly potíže se zrakem, které provázely astronauty po celou dobu mise. A tyto potíže mají i profesionální astronauti, ačkoli se o nich příliš nemluví. „Moje ostrost zraku se začala zhoršovat v prvních několika dnech,“ uvedl pro CNN Scott Poteet. Ačkoli NASA ví o těchto zdravotních potížích ve vesmíru, až mise Polaris Dawn se zaměřila na ty nejproblematičtější během vesmírných letů.
Astronauti uvedli, že během mise viděli „jiskry nebo světla“, pokud zavřeli oči. Ačkoli tento jev není zcela objasněn, zažívali ho i ostatní astronauti, kteří se dostali do prostředí s vysokou radiací. Poteet také uvedl, že jeho zrak byl během několika dní ve vesmíru méně ostrý než obvykle. Řešení by mohly najít čočky, které nosila posádka po celou dobu mise. Takzvaný kyborgský experiment spočíval v tom, že astronauti nosili speciální kontaktní čočky, které shromažďovaly údaje o nitroočním tlaku. Nyní se bude čekat, s jakou informací přijdou vědci, kteří budou zkoumat nasbíraná data.
Zdravotní potíže, které astronauti zažívají, by mohly být problémem při dlouhých cestách vesmírem. V následujících letech se lidé chystají přistát na Měsíci a později i na Marsu a problémy způsobené mikrogravitací a vesmírným zářením mohou omezit jejich schopnosti. „Pokud myslíte na budoucnost, kde ve vesmíru žijí tisíce lidí a ti se nakonec – po devíti měsících cesty – dostanou na povrch Marsu, ale velké procento má změny vidění, které jim znemožňují jejich práci, neschopnost číst jejich postupy – to je velký problém,“ uvedla Menonová.
Kromě těchto potíží byl zaznamenán i syndrom adaptace na vesmír, který postihl Annu Menonovou. „Může to být celé spektrum zážitků od závratí, nevolnosti až po zvracení. Zažila jsem opravdu celou škálu,“ uvedla Menonová. Ani tento stav však není ničím ojedinělým – zažívá ho 60 až 80 % astronautů, kteří dosáhnou oběžné dráhy.