Včera v nočních hodinách odstartovala už pošesté nejsilnější a největší raketa, kterou kdy lidstvo postavilo. Starship zažehla svých 33 motorů Raptor ve 23:00 středoevropského času a odstartovala z kosmodromu Starbase v Texasu. V nákladovém prostoru se tentokrát vezl banán, který byl připevněný na provazech a demonstroval, jak velký nákladní prostor je. Vzhledem ale k velikosti banánu a prostoru ve Starship si jen málokdo dokáže velikost přirovnat.
Přibližně dvě a půl minuty po startu se odpojila nosná raketa Super Heavy a mířila zpět na odpalovací rampu, aby byla zachycena mechanickými rameny. Ačkoliv Mechazilla, jak se ramenům říká, byla připravena na záchyt, SpaceX nakonec zachycení zrušila, jelikož některá kritéria nebyla splněna. Super Heavy tak dopadla do oceánu poblíž kosmodromu, ale došlo k vertikálnímu přistání tak, jako kdyby přistála zpět na samoobslužnou věž.
Starship se za pomoci šesti motorů dostala na transatmosférickou dráhu a letěla ve výšce až 190 km nad zemí. Nejedná se tak o klasickou oběžnou dráhu, která udrží objekty kroužit kolem Země, ale o místo, kde po přibližně jednom obletu kolem Země dojde ke vstupu do atmosféry. Pokud by tedy došlo k jakémukoliv problému, raketa by nezůstala na oběžné dráze a neohrožovala by satelity či vesmírné stanice.
With data and flight learnings as our primary payload, Starship’s sixth flight test once again delivered → https://t.co/oIFc3u9laE pic.twitter.com/O6ZKThQRr6
— SpaceX (@SpaceX) November 20, 2024
Před tímto letem byl na Starship vylepšen tepelný štít, který se ukázal opět o něco lepší než při minulém letu, ale při průletu znovu došlo k poškození předních křídel. Ta jsou pohyblivá a jejich ochrana ve spojích se velmi obtížně před žárem řeší. SpaceX po celou dobu vysílala živě za pomoci satelitů Starlink a přidala i několik dalších kamer. Při živém vysílání jsme tak mohli vidět motorový prostor, kde došlo poprvé k zážehu jednoho z motorů ve vesmírném prostoru, aby se upravila trajektorie ke vstupu do atmosféry.
Starship přistála do Indického oceánu hodinu a pět minut po startu, a to přesně dle plánu. I když chyběl kus tepelného štítu, dokázala raketa neshořet v atmosféře. Při dalším pokusu se bude testovat již nová generace Starship, což znamená, že si nejspíš na další start počkáme déle, než tomu bylo tentokrát.