Jak rozpoznat padělanou bankovku? Zkontrolujte tyto klíčové znaky

Jak rozpoznat padělanou bankovku? Zkontrolujte tyto klíčové znaky
Fotografie: Tereza Lásková, fZone.cz
  • Na bankovkách můžeme najít až osm ochranných znaků
  • Na všech bankovkách nalezneme vodoznak, proužek s mikrotextem nebo skrytý obrazec
  • V případě podezření na padělek je potřeba bankovku odnést do České národní banky nebo předat Policii ČR

Ačkoliv stále více Čechů platí pomocí karet, mobilního telefonu či hodinek, stále jsou místa, kde potřebujeme hotovost k tomu, abychom zaplatili. A pokud patříte mezi ty, kteří raději platí hotovostí, pak máte peníze denně v ruce. A i když se každoročně podaří odhalit tisíce kusů padělků, můžete se s ním setkat i vy. Některé padělky jsou rozpoznatelné prakticky na první pohled, jiné jsou těžko rozeznatelné. Na pravých bankovkách ale najdete ochranné prvky, které vám pomohou s odhalením případného padělku.

Co kontrolovat na bankovkách?

Nejčastěji se padělají bankovky vyšších nominálních hodnot, proto je potřeba dávat zejména pozor u bankovek hodnoty 1 000, 2 000 a 5 000 Kč. Jaké ochranné vzory najdete na bankovkách a které jsou případně již neplatné, najdete na stránkách České národní banky. Ta také u každé bankovky upozorňuje na ochranné znaky, které slouží k rozpoznání padělku.

Existuje celkem osm ochranných prvků – vodoznak, okénkový proužek s mikrotextem, barevná vlákna, soutisková značka, skrytý obrazec, proměnlivá barva, iridiscentní pruh a mikrotext. Všech osm naleznete jen na bankovkách nominálních hodnot 1 000, 2 000 a 5 000 Kč. Na bankovkách 100, 200 a 500 Kč jsou některé prvky vynechány.

Vodoznak obsahují všechny bankovky a najdeme jej při pohledu z líce na levé straně, pokud se na bankovku podíváme proti světlu. Okénkový proužek s mikrotextem najdeme také u všech bankovek a jedná se o proužek z umělé metalizované hmoty, který je zapuštěn do papíru. Pokud se podíváme z lícní strany, je proužek přerušovaný. Při pohledu proti světlu se proužek spojí a je viditelný jako souvislý pruh.

Barevná vlákna najdete taktéž na každé bankovce a jedná se o zapuštěná 6milimetrová oranžová vlákna, která lze vidět na okrajích bankovek pod číslicí její nominální hodnoty. Soutisková značka je u bankovek v horní části, u každé se ale nachází jinde. Jedná se o kruh, ve kterém jsou písmena „ČR“. Z líce a rubu jde ale vidět pouze jejich část, kompletní dvojice písmen se ukáže jen proti světlu.

Skrytý obrazec hledejte na bankovce v dolním pravém rohu. Tento ochranný prvek je také u všech bankovek a nalezneme jej tak, že si bankovku ve vodorovné poloze dáte do výšky očí a nasměrujete ji proti světlu. Zobrazí se vám nominální hodnota dané bankovky. Proměnlivá barva není u bankovek 100 a 200 Kč. U ostatních bankovek se jedná o speciální tiskovou barvu, která se mění v závislosti na úhlu pohledu na bankovku. Například u tisícikoruny je vyobrazen lipový list, který se zdá zlatý, ale pokud bankovku nakloníme, změní barvu na zelenou.

Iridiscentní pruh nemají bankovky 100, 200 a 500 Kč. U ostatních jej najdete na pravé části bankovky. Při běžném pohledu si pruhu ani nemusíte všimnout, pokud však bankovku nakloníte proti světlu, uvidíte cca 20milimetrový pruh, který odleskem získává nafialovělou barvu. Posledním ochranným prvkem je pak mikrotext, který nalezneme u všech bankovek jak na líci, tak rubu. Na líci je na pravém okraji uvedena nominální hodnota bankovky a kolem je mikrotextem uvedena taktéž její hodnota. Na rubu pak mikrotext naleznete vedle státního znaku, kde je slovně uvedena hodnota bankovky.

mikrotext na dvousetkorunové bankovce

Co dělat, pokud máte podezření na padělanou bankovku?

Pokud máte pocit, že se vám do rukou dostala padělaná bankovka, určitě s ní dále neplaťte, jak uvádí ČNB, jednalo by se o trestný čin. Podezřelou bankovku odneste do České národní banky nebo na Policii České republiky. Bankovku můžete donést i do banky, zbytečně si však prodloužíte proces řešení.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze