Jaro je tu v plné síle, a to znamená období rozkvetlých stromů, sázení rostlin a první jarní květiny. Pro některé oblíbené období, kdy se Země probouzí, pro jiné začíná peklo, které musí každoročně přetrpět. Sezónními alergiemi trpí mnoho lidí a mohou se během života měnit. Jedná se o velmi nepříjemné příznaky, které ztěžují běžný život. V případě, že trpíte jakoukoli alergií, víte, o čem mluvím. Pokud se ale aktuálně potýkáte s potížemi a nevíte, co by to mohlo být, pak podle příznaků můžete poznat, zda by se nemohlo jednat o alergii, a tím i důvod navštívit alergologa.
Jaké jsou nejčastější spouštěče jarní alergie?
Největším problémem je pyl, který se uvolňuje ze stromů, trávy, plevele a dalších rostlin. Podle webmd.com imunitní systém vnímá pyl jako nebezpečí a začne tak uvolňovat látky, které alergeny napadají. Do krve se tak začnou uvolňovat histaminy, které způsobují rýmu, svědění očí, kopřivku, kýchání a další.
Největším problémem je, že pyl se velmi snadno šíří vzduchem, a to i kilometry daleko. Nejvíce se tedy šíří ve chvíli, kdy je sucho a větrno. Mezi nejčastější spouštěče jarní alergie patří bříza, olše, líska, jasan, topol a pyl z trav. Alergie ale může být velmi specifická, může se u každého měnit a časem zesílit nebo zeslábnout. Proto je potřeba sledovat příznaky typické pro alergii.

Jaké jsou nejčastější příznaky alergie?
Alergici už jasně poznají, že začínají kvést stromy nebo rostliny, na které jsou alergičtí. Vodnatá rýma, kýchání, svědění a pálení očí, kopřivka, astma, ale i bolest hlavy a dušnost – to jsou nejčastější příznaky alergie. V případě, že na sobě začnete pozorovat některé z těchto příznaků, je na místě navštívit lékaře.
Mimo léky můžete příznaky alergie snížit i dalšími opatřeními. Podle Mayo Clinic je v pylovém období dobré chodit ven po dešti, kdy se pyl nerozptyluje vzduchem. Naopak je dobré chodit co nejméně ven v suchých a větrných dnech. Jestliže máte zahrádku, vynechejte sekání trávníku a trhání plevele. Čerstvě posečená tráva může vyvolat silnou alergii. A dobré je také nevěšet prádlo venku, jelikož při sušení pyl ulpí na oblečení, prostěradle i ručnících. Pomoci může také čistička vzduchu a pořízení vysavače s HEPA filtrem.
Alergie na pyl není nic ojedinělého, proto i v televizi či na internetu můžete sledovat pylovou předpověď. Český hydrometeorologický ústav zveřejňuje každý den pylový semafor, který v jednotlivých místech České republiky ukazuje ohrožení pylem s předpovědí na dva dny dopředu.