Presbyopie neboli starším českým názvem stařecká vetchozrakost je oční vada, která postihuje převážně populaci v pozdějším věku od 45 let. Více než o vadu se spíše jedná o přirozenou únavu organismu. Oční čočka ztuhne a už nemá takový rozsah a pružnost jako zamlada. V dnešní době se tento problém řeší brýlemi na čtení, nebo v případě kombinace vetchozrakosti s krátkozrakostí se doporučuje poněkud dražší varianta bifokálních brýlových čoček. Spodní část je přizpůsobená na čtení a horní na pohled do dálky. Tato technologie brýlový čoček eliminuje neustálou potřebu nosit u sebe dvoje brýle a jejich časté vyměňování na očích. Uživatel bifokálních brýlí je však poměrně často nucen natočit hlavu tak, aby se to ostré objevilo v oblasti zaostření.
Tým inženýrů na Stanfordské univerzitě se pokusil tento problém vyřešit a přinést inovativní řešení. Vyvinul brýle, které automaticky upravují své zaměření v závislosti na tom, kam se oči dívají. V současné době vypadají brýle jako technologie rasy Borgů ze seriálu Star Trek. Vědci se ale domnívají, že mohou být nakonec zmenšeny tak, aby byly praktičtější. Brýle mají snímače očí, které neustále sledují, kam se uživatel dívá. Společně se snímačem vzdálenosti – sloužícím k posouzení toho, jak daleko jsou objekty – dokáží brýle v reálném čase upravovat ohniskovou vzdálenost čoček.
V roce 2020 se očekává, že 2,1 miliardy lidí bude trpět vetchozrakostí. Každým rokem takových lidí přibývá. Tento prototyp tak může ovlivnit kvalitu života mnoha z nás.