V souladu s předpisy Evropské unie bude v Česku zakázána výroba a prodej plastových brček, talířů a příborů. Ve čtvrtek to schválila Sněmovna v rámci zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí. Nyní dostane normu ke schválení Senát.
Slavíme úspěch - @snemovna dnes schválila zákon o jednorázových plastech! Díky němu se sníží množství odpadu, které dnes nesmyslně končí na skládkách. Výrobky, které zcela zakazujeme, mají už dnes řadu alternativ. #stopplastum pic.twitter.com/wC2jgWNZO6
— Anna Hubáčková (@hubackova_anna) July 20, 2022
Zákaz se bude týkat hlavně jednorázových plastových výrobků, jako jsou nápojová míchátka, tyčky od nafukovacích balónků, tyčinky do uší, nápojové kelímky krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu a výrobky z oxo-rozložitelného plastu. Spotřeba plastových výrobků se tak měla ročně snížit o přibližně 1,77 miliard kusů. Většina jednorázových plastových výrobků se už nyní dá nahradit alternativami z jiných materiálů, například ze dřeva.
„Díky zákonu se nám podaří snížit množství odpadů, které dnes nesmyslně končí na skládkách. Výrobky, které zakazujeme, mají už dnes řadu alternativ a díky tomu můžeme uspořit ročně miliony kusů plastových výrobků,“ uvedla na tiskové konferenci Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Zákon o jednorázových plastech, který dnes Sněmovna odhlasovala, zakazuje:
— Ministerstvo životního prostředí (@mzpcr) July 20, 2022
▪️ plastové příbory a talíře 🍽
▪️ brčka a míchátka🍹
▪️ tyčky k balonkům🎈
▪️ plastové vatové tyčinky🛁
▪️ nádobí z expandovaného polystyrenu🥡
▪️ veškeré výrobky z oxo-rozložitelného plastu👍 #stopplastu pic.twitter.com/wZQRwfDV1i
Vybrané produkty, jako jsou vlhčené ubrousky, hygienické vložky, tampony nebo tabákové výrobky s filtry, musí informovat spotřebitele o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Podle ČTK budou muset výrobci plastové výrobky jednotně označovat. To bude platit pro cigarety s filtry, samostatně prodejné filtry, vlhčené ubrousky, hygienické pomůcky a kelímky.