Znáte pojem ultrazpracované potraviny? Jedná se vlastně o polotovary, které dnes můžete koupit v každém obchodě. Patří mezi ně instantní polévky, omáčky, mražená pizza, hotová jídla, hranolky, ale i zmrzlina, bonbóny a další sladkosti. „Ultrazpracované potraviny jsou vyráběny z průmyslově získaných surovin a často používají potravinářská aditiva k úpravě barvy, chuti, konzistence, textury nebo prodloužení trvanlivosti,“ řekla první autorka a výzkumná pracovnice Dr. Kiara Changová. Nová studie zaměřená na konzumaci těchto potravin tak ukázala, že jejich konzumace zvyšuje riziko vzniku a úmrtí na rakovinu. Zejména pak na rakovinu vaječníků.
Studie se zúčastnilo více jak 197 000 lidí ve Spojeném království a více jak polovinu tvořily ženy. Konzumace ultrazpracovaných potravin se u stravy dobrovolníků pohybovala mezi 9,1 až 41,4 %. Tyto stravovací návyky pak byly porovnány s lékařskými záznamy, které uváděly diagnózy i úmrtí na rakovinu. Každý nárůst ultrazpracovaných potravin o 10 % ve stravě znamenal 2 % nárůst možnosti vzniku jakékoliv rakoviny a 19% zvýšené riziko rakoviny vaječníků.
Studie také zjistila, že se zvýšenou konzumací ultrazpracovaných potravin se zvyšovalo i riziko úmrtí na rakovinu. Každé navýšení konzumace o 10 % zvýšilo riziko úmrtí o 6 % a u rakoviny vaječníků to bylo dokonce 30 %. Úmrtí na rakovinu vaječníků je, co se týče ženských reprodukčních orgánů, podle American Cancer Society nejčastější.
Eating more ultraprocessed foods raises the risk of developing and dying from cancer, especially ovarian cancer, according to a new study https://t.co/IQirIt3ni9
— CNN (@CNN) January 31, 2023
Lidé, kteří jedli nejvíce ultrazpracovaných potravin, měli také dle CNN méně fyzické aktivity a častěji byli obézní. Jednalo se také povětšinou o nízkorozpočtové rodiny s nižším vzděláním. „Tato studie přispívá k rostoucím důkazům, že ultrazpracované potraviny pravděpodobně negativně ovlivňují naše zdraví, včetně rizika rakoviny,“ řekla Dr. Eszter Vamos, hlavní autorka studie.
A nejde jen o rakovinu...
Zvýšené riziko vzniku rakoviny není u ultrazpracovaných potravin jediný problém. Další studie prokázaly spojitost s rakovinou tlustého střeva, konečníku, kardiovaskulárními chorobami, obezitou i celkovou úmrtností. Naopak omezení těchto potravin by mohlo vést ke zlepšení celkového zdraví. „Je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom tato zjištění potvrdili a porozuměli nejlepším strategiím v oblasti veřejného zdraví ke snížení rozšířeného výskytu a škod ultrazpracovaných potravin v naší stravě,“ uvedla Vamos.