Klimatická krize se dotýká téměř všech regionů světa. Jedním z nejviditelnějších ukazatelů klimatických změn jsou ledovce. Tají v posledních desetiletích závratným tempem, což vedlo od roku 2000 ke zvýšení hladiny světových moří o 20 %. Nyní výzkumníci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) zjistili, že ledovce v třetině oblastí na seznamu světového dědictví do roku 2050 UNESCO zmizí, ať už se globální oteplování zpomalí, nebo ne.
The glaciers that cap Mount Kilimanjaro in Tanzania will be gone by 2050.
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) November 3, 2022
Limiting global warming to 1.5°C could save 2/3 of @unesco #WorldHeritage glaciers.#COP27 will have a crucial role to find solutions.
Read more in our latest report 👇
Mezi ledovce, které jsou na pokraji zmizení v místech světového dědictví, patří ty, které se nachází ve dvou nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších parcích USA, jde o Yellowstonský národní park a Yosemitský národní park. V ohrožení jsou největší ledovce ve střední Asii a Evropě a také poslední ledovce v Africe, konkrétně Mount Kenya a Mount Kilimanjaro. Podle informací UNESCO ledovce ročně ztrácí zhruba 58 milionů tun ledu, to odpovídá celkovému objemu vody spotřebované za rok ve Francii a Španělsku dohromady.
„Tato zpráva přináší velmi silné poselství v tom smyslu, že lokality světového dědictví jsou ikonická místa – místa, která jsou extrémně důležitá pro lidstvo, ale zejména pro místní komunity a domorodé obyvatelstvo,“ uvedl vedoucí projektu a autor zprávy pro cnn.com Tales Carvalho Resende.
Zpráva vychází týden před začátkem Konference OSN o změně klimatu 2022 (COP27) v Egyptě, kde se světoví lídři zaměří na to, jak dosáhnout výraznějšího omezení využívání fosilních paliv, které by omezilo globální oteplování na 1,5 stupně Celsia. Budou také diskutovat o zhoršujících se extrémních výkyvech počasí, včetně vln veder, záplav a bouří.