Lze zavirovaný počítač považovat za umění?

Lze zavirovaný počítač považovat za umění?
  • Deset let starý notebook byl opatřen šesti nejhoršími viry historie
  • Nakonec se prodal za více jak 1,3 miliónu dolarů

Svět výpočetní techniky a umění se zdá být na hony vzdálený, ale jak ukazují poslední pokusy, mohou se tato dvě nesourodá odvětví zajímavým způsobem potkat. Většinou jde o pokusy umělé inteligence, která například skládá básně, hraje death-metal nebo tvoří sochy. Americký umělec Guo O Dong k tomu přistoupil jiným způsobem. Nejprve vzal starý notebook, konkrétně deset let starý Samsung NC10-14GB. Na tomto počítači běží operační systém Windows XP, který umělec záměrně nakazil šesticí virů, které patří mezi nejnebezpečnější v historii, pokud počítáme výši způsobených škod. Ta se v souhrnu vyšplhala na neuvěřitelných 95 miliard dolarů (přes 2 biliony korun).

The Persistence of Chaos

Na řádění mnoha z těchto virů si jistě vzpomenete. Mezi nejstarší patří ILOVEYOU, který se šířil nakaženými přílohami e-mailů. Mezi novější se pak řadí WannaCry, který zašifroval data v mnoha důležitých institucích, jako jsou například nemocnice.

Nakonec už jen stačilo projekt zveřejnit na thepersistenceofchaos.com a dílo pojmenované „Vytrvalost chaosu“ mohlo jít do dražby. Kolik byste za takový notebook zaplatili vy? Určitě by to nebyla suma odpovídající finální nabíce, která podle webu činila 1 340 000 dolarů, tedy přes 31 miliónů korun. Kdo počítač nakonec získá se neví, protože celá aukce byla anonymní.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze