Z pátku 12. srpna na sobotu 13. srpna můžete po celé České republice pozorovat meteorický roj nazývaný Perseidy. Odkud se vlastně Perseidy berou? Každý rok se naše planeta mezi 10. a 14. srpnem ocitne v proudu drobných prachových částic, které se uvolňují z jádra komety Swift–Tuttle, která oběhne kolem Slunce každých 133 let. Pokud tyto částice vletí do atmosféry, dojde k rychlému zahřátí a následnému vypaření. Klasicky se tomuto jevu říká, že padá hvězda.
Proč Perseidy? Protože ve chvíli, kdy k nim dochází, se zdá, že padající hvězdy vylétají ze souhvězdí Persea. Letošní Perseidy se však budou pozorovat hůře, protože bude úplněk. „Bohužel, letošní vrchol Perseid bude pro pozorovatele s nejhoršími možnými podmínkami,“ řekl astronom NASA Bill Cooke. Měsíc je to nejjasnější, co na noční obloze můžeme vidět a jeho svit tak zastíní všechny Perseidy, kromě těch nejjasnějších. Nejlepší čas pro pozorování tak bude nad ránem.
It’s a shine off! 🌌
— NASA (@NASA) August 1, 2022
This year’s Perseids meteor shower will have to contend with the full Moon’s brightness. Look up if you’re outside after midnight (local time) on Aug. 12 or 13, when it’ll be at its peak--you might be lucky and see the brightest ones. https://t.co/vFkqWhKOmi pic.twitter.com/iPP9lsYmzx
Kometa Swift–Tuttle pro nás byla pozorovatelná naposledy v roce 1992 a dalšího pozorování se nejspíše nedočkáme, jelikož k němu podle NASA dojde až v roce 2125. Poprvé byla identifikována v roce 1862, ale záznam o jejím průletu je již z roku 36 našeho letopočtu. Naštěstí se k nám dostanou pouze částice z této komety, jelikož její jádro má průměr asi 26 kilometrů, srážka se Zemí by byla fatální.
Pokud budete chtít Perseidy v noci z pátku na sobotu sledovat, je potřeba zajít na místo s co nejmenším světelným smogem. Pokud žijete ve větším městě, doporučujeme zajet kousek za něj a najít si místo s výhledem na východ a jih. Nejlepší pro pozorování jsou louky nebo nezalesněný vrch kopce. Čím méně veřejného osvětlení, tím více padajících hvězd můžete zahlédnout.