28. února 2021 se na obloze nad Anglií objevil záblesk, který značil padající meteorit. Ten byl později nalezen na příjezdové cestě k domu v jihozápadní Anglii. Meteor pojmenovaný Winchcombe vážil necelých 300 gramů a stal se prvním meteoritem nalezeným v Anglii od roku 1991. Vědci se tak ihned pustili do jeho analýzy. Asteroidy v naší Sluneční soustavě představují informace o počátcích vzniku života. Jedná se o pozůstatky z dob, kdy se Sluneční soustava teprve vytvářela.
Jde o vzácný typ meteoritu s aminokyselinami
Poté, co vědci analyzovali úlomky z meteoritu, zjistili, že asteroid, od kterého se meteorit odlomil, měl kdysi kapalnou vodu a samotný úlomek obsahuje organické sloučeniny, včetně aminokyselin. Některé z nich jsou důležité pro život na Zemi. „Studium organického inventáře meteoritu Winchcombe nám poskytlo okno do minulosti, jak jednoduchá chemie nastartovala vznik života při zrodu naší Sluneční soustavy,“ řekla vedoucí výzkumu Queenie Chan.
Meteorite that crashed onto UK driveway contains the building blocks of life https://t.co/V1JjWU4QSb pic.twitter.com/adQyM6JeiE
— SPACE.com (@SPACEdotcom) January 18, 2023
Díky brzkému nálezu po dopadu se také razantně snížila šance, že by došlo k pozemské kontaminaci, proto vědci předpokládají, že organická hmota nalezená uvnitř je stejná, jako když asteroid putoval vesmírem. „Winchcombe patří k vzácnému typu uhlíkatého meteoritu, který obsahuje bohaté zásoby organických sloučenin a vody,“ řekla Chan. Co přesně způsobilo to, že na Zemi vznikl život, je stále záhadou, ale organické látky nacházející se v meteoritech by mohly vědce přivést k odpovědi.