Mise Euclid bude mít za úkol prozkoumat to, proč se rozpínání vesmíru zrychluje a co je vlastně příčinou tohoto jevu, který vědci nazývají jako temnou energii. Pokud temná energie existuje, bude sonda zjišťovat, zda se jedná o konstantní energii rozprostřenou po celém vesmíru. Dvoutunová sonda bude cestovat na stejné místo jako Webbův vesmírný dalekohled – do Lagrangeova bodu (L2), který se nachází mezi Zemí a Sluncem.
Mise by měla odstartovat příští rok, ale Evropská vesmírná agentura (ESA) řešila, na jaké raketě ji vynese do vesmíru. Původně totiž měla vzlétnout na ruské raketě Sojuz z Francouzské Guyany, to je ale nyní vzhledem k sankcím uvaleným na Rusko nemožné, ESA tak hledala možné náhrady.
ESA moves two missions to Falcon 9 https://t.co/hsI76Kitzn
— SpaceNews (@SpaceNews_Inc) October 20, 2022
Na tiskovém brífinku generální ředitel ESA Josef Aschbacher podle spacenews.com uvedl, že mise Euclid odstartuje na raketě Falcon 9 od SpaceX. Start proběhně v druhé polovině příštího roku. Původně ESA zvažovala nosnou raketu Ariane/Vega–C, problémem však je, že Ariane 5 je nedostatek a Ariane 6 doposud nevzlétla a její start se už několikrát odsunul. Naposledy start ESA odložila před několika dny, a to až na konec příštího roku.
Yesterday, ESA Director General @AschbacherJosef announced that sufficient progress on @Ariane6 has been made over the last few months to anticipate a Q4 2023 first flight, pending three key milestones before April next year.
— ESA (@esa) October 20, 2022
👉 https://t.co/KoN3NQidjG
🎥 https://t.co/jWEBtmfsTa pic.twitter.com/azo1pErv45
Kromě této mise by měla také na Falconu 9 odstartovat v roce 2024 mise Hera. Ta poletí k asteroidu Didymos a k jeho měsíci Dimorphosu. Do Dimorphosu nedávno narazila sonda DART, Hera tak bude pozorovat účinek srážky, včetně vzniklého kráteru. Původně měla tato mise odstartovat na raketě Ariane 6, to se ale vzhledem k neustálému odkládaní prvního letu již nestihne.