Raketa Ariane 5, která je poháněna kapalným kyslíkem a vodíkem, dnes ve 14:15 SELČ po včerejším odkladu kvůli nepříznivému počasí odstartovala z Francouzské Guyany. Nejdříve se zažehly pomocné rakety na tuhé palivo a následně i centrální stupeň.
Po dvou minutách se automaticky odpojily pomocné rakety a přibližně po další minutě se uvolnil ergonomický kryt, který odhalil družici. Raketa následně oblétala Zemi a necelých 9 minut po startu se odpojil centrální stupeň, dále pokračoval jen pomocný stupeň připevněný u sondy. Ten ji dostal přibližně na rychlost 10 km/s, což je takzvaná úniková rychlost, kdy je družice schopná dostat se z naší oběžné dráhy a zamířit k Venuši, kde se později otočí a zamíří opět k Zemi, kde využije oběžné dráhy. Následně se znovu vrátí k Venuši a ještě dvakrát na naši oběžnou dráhu, aby se nakonec dostala na trajektorii k Jupiteru.
Přibližně 25 minut po startu se vypnul motor u pomocné rakety a o necelé tři minuty později se sonda oddělila od druhého stupně. ESA při živém vysílání potvrdila, že sonda v pořádku komunikuje. Posledním důležitým krokem bude rozložení solárních panelů, které budou mít neuvěřitelných 85 m². Zda se rozložily dle očekávání, to se dozvíme až později, ale doposud proběhlo vše podle plánu ESA.
#DestinationJupiter: awesome launch pics just in from @EuropeSpacePort, courtesy ESA/M. Pédoussaut and ESA/CNES/Arianespace/Optique Vidéo du CSG/JM Guillon #GoESA #GoJuice #ExploreFarther pic.twitter.com/8ocrZOz5IR
— ESA (@esa) April 14, 2023
Na co přesně se JUICE zaměří?
Až v roce 2031 doletí sonda k Jupiteru, zaměří se na jeho měsíce, na nichž bude hledat život. Kromě Europy a Callista bude studovat největší měsíc v naší Sluneční soustavě – Ganymede. Ten má dokonce své vlastní magnetické pole, vědci tak na něm mohou pozorovat stejně jako u nás polární záře. JUICE se také zaměří na jeho slapové jevy, jež jsou ovlivněny Jupiterem.