Myslí ovládaný exoskelet pomohl paralyzovanému muži znovu chodit

Myslí ovládaný exoskelet pomohl paralyzovanému muži znovu chodit
  • Sken jeho mozku odhalil centra, která byla dříve odpovědná za chůzi
  • Aktivitu mozku nyní snímá přilba a příkazy převádí do robotického ústrojí

Exoskelet, neboli vnější kostra s robotickými prvky, je dnes součástí mnoha vědeckofantastických filmů nebo počítačových her, jeden z prvních případů využití najdeme popsaný už v knize Hvězdná pěchota z roku 1959, kterou proslavilo až její filmové zpracování z devadesátých let.

Předpověď to byla hodně přesná, včetně využití armádou nebo při jiných nebezpečných situacích. Trochu v pozadí tak zůstává představa, že by podobné zařízení mohlo vracet do aktivního života i lidi s nejrůznějšími ochrnutími. Jak informuje newscientist.com, něco takového se provedlo vědcům na univerzitě v Grenoblu.

Jejich objektem se stal muž jménem Thibault, který dříve pracoval jako optik. Vědci nejdříve skenovali jeho mozek, kdy měl intenzivně myslet na to, jak chodí, jak se zastaví a další příkazy. Podle toho se jim podařilo vyrobit mapu oblastí, které jsou za pohyb odpovědné. V samotném exoskeletu je pak snímá helma, ve které je umístěno 64 senzorů. Není tak potřeba zavádět elektrody přímo do mozku, což bylo v mnoha předchozích případech příčinou komplikací – kromě infekce také elektrody přestávaly časem fungovat.

To však nebude případ zachycený na tomto videu, protože Thibault už toto 65 kilogramů vážící zařízení používá více jak dva roky. Jeho chůze je pořád nejistá a ještě se neobejde bez asistenta, ale i tak je to velký krok kupředu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze