Modul InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) na Marsu má za úkol zjistit, jak se planeta přibližně před 4,5 miliardami let formovala. Jedná se o prvního robotického průzkumníka, který studuje Mars do hloubky. Modul přistál na Marsu 26. listopadu 2018 a funguje díky solárním panelům, na které však neustále padá prach – snižuje se tak možnost tvorby elektřiny. 19. června byl InSight schopen generovat 410 watthodin za jeden sol neboli marťanský den.
Tým NASA aktuálně očekává, že se snižující se energií vypne InSight seismometr, který je posledním operačním přístrojem, na konci června, aby sám modul vydržel fungovat přibližně do prosince. Nyní ale chce tým modul naprogramovat tak, aby mohl seismometr vydržet do konce srpna až začátku září. To sice způsobí dřívější vybití baterie kosmické lodi, ale seismometr by tak mohl detekovat další otřesy.
Modul od svého přistání zaznamenal více než 1 300 otřesů, což umožnilo vědcům změřit hloubku a složení kůry, pláště i jádra Marsu. S jinými přístroji zaznamenal informace o počasí, půdě i zbytcích magnetického pole. Všechny tyto přístroje však již byly vypnuty. Modul vlastní ochranný systém proti poruchám, který se automaticky spustí v situacích, kdy může dojít k ohrožení sondy a vypne všechny funkce až na ty nejdůležitější.
As power wanes, the @NASAInSight team has revised the mission’s timeline to maximize the chance of recording additional quakes on Mars.
— NASA JPL (@NASAJPL) June 21, 2022
However, this moves the projected end of operations from December 2022 to as early as August or September.
Details at https://t.co/EENpJPW3ZV
Aby mohl seismometr dále fungovat, tým nyní vypne ochranný systém. Modul sice již nebude chráněn před náhlými událostmi, ale NASA uvedla, že pro vědce je aktuálně důležitější fungování přístroje než možná ochrana. „Cílem je dostat vědecká data až do bodu, kdy InSight nemůže vůbec fungovat než šetřit energii a provozovat přistávací modul bez vědeckého přínosu,“ řekl Chuck Scott, projektový manažer InSight v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA.