Zajistit rostlinám dostatečnou výživu není hračka. S takovým úkolem mívají problém i farmáři na Zemi, natož ve vesmíru. NASA ale po dokončení programu Glenn’s Plant Water Management ví, jakým způsobem rostliny zalévat i provzdušňovat.
Properly nourishing plants on Earth is a challenge for many farmers — replicating this task on the @Space_Station brings new complexities. 🌱
— NASA (@NASA) May 13, 2021
After completing a water management project, we've learned more about effectively sustaining plant life in space: https://t.co/7mCY7PMBbl pic.twitter.com/nKATeUkCB2
Tento projekt je součástí již probíhajícího výzkumu, jehož cílem je zjistit, jakou stravu by měli astronauté konzumovat při dlouhých misích na Měsíc nebo Mars, které mohou trvat týdny, měsíce až roky. V minulosti NASA prokázala, že rostliny pěstované ve vesmíru jsou dobrým zdrojem potravy. Z pohledu zahradnictví je to možné, ale při předchozích výzkumech vědci zjistili, že zajistit dostatečnou hydrataci i adekvátní provzdušení je v nulové gravitaci opravdu těžké. Kořeny totiž rostou ve vesmíru odlišně.
Tým, který na Mezinárodní vesmírné stanici pracoval na projektu Glenn’s Plant Water Management, se zaměřil na dvě možnosti, kterými rostliny mohou přijímat živiny. První je klasické zasazení rostlin do půdy, druhou je hydroponie, tedy pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Kvůli praktičnosti byly ale při výzkumu použity rostliny uměle vytvořené. S výzkumem pomohl ovocný punč a cukr. Obarvená tekutina byla při absorbování umělou rostlinou snadno rozpoznatelná a sběr dat se soustředil právě na vizuální aspekty experimentu, podle kterých lze určit, jak dlouho a kolik vody rostliny absorbují.