Studie publikovaná v odborném časopise BMJ Open ukazuje, proč se někteří lidé nechtějí očkovat proti koronaviru. Jedním z důvodů mohou být traumatizující události, které si dospělí nesou z dětství. Může jít například o zanedbávání, domácí násilí nebo zneužívání.
The findings, published in the journal BMJ Open, show that vaccine hesitancy was three times higher among people who had experienced four or more types of trauma as a child than it was among those who had not experienced any.https://t.co/sctoFmZrhJ
— FinancialXpress (@FinancialXpress) February 2, 2022
Lidé, kteří zažili za svoje dětství čtyři a více traumatických událostí, jsou až třikrát více váhavější, zda se nechat naočkovat, než ti, kteří žádná traumata neprožili. Některé studie ukazují, že špatné zacházení s dítětem může poškodit jeho důvěru ve zdravotnictví či veřejné služby v dospělosti. Z tohoto důvodu se vědci rozhodli prozkoumat, zda mají prožitá traumata také vliv na dodržování protiepidemických opatření a ochotu nechat se proti koronaviru očkovat.
Studie se účastnilo 6 763 dobrovolníků. Vědci do konečné analýzy zahrnuli odpovědi od 2 285 z nich. Vědci se ptali na 9 typů traumat, které prožili do 18 let. Jsou to fyzické, slovní a sexuální zneužívání, rozvod rodičů, domácí násilí, život s duševně nemocným člověkem, užívání návykových látek nebo člen rodiny ve vězení. Vědci dále zkoumali zdravotní stav dobrovolníků, jejich důvěru v informace o koronaviru a postoj k opatřením a očkování. Výsledky ukázaly, že 52 % respondentů nezažilo v dětství žádnou traumatizující událost. Dvě nebo tři události v dětství zažilo 17 % dobrovolníků a 4 a více traumat zažilo 10 % z nich. Zbylí respondenti zažili jednu traumatizující událost v dětství.
Lidé, kteří v dětství zažili 4 a více traumatizujících událostí, jsou pro zrušení povinného nošení respirátorů či roušek a ukončení omezení setkávání. Negativní postoj k očkování na základě zjištěných údajů se ukázal u 38 % osob ve věku od 18 do 29 let.