Nová raketa New Glenn odstartuje v říjnu. Vynese sondy směřující k Marsu

Nová raketa New Glenn odstartuje v říjnu. Vynese sondy směřující k Marsu
Fotografie: Blue Origin
  • Start je naplánován na 13. října, kdy budou Země a Mars ve vhodném postavení pro efektivní let
  • Mise ESCAPADE zahrnuje dvě identické sondy, které budou studovat magnetosféru Marsu
  • Raketa New Glenn je plně znovupoužitelná a navržená minimálně pro 25 letů

Blue Origin dokončuje přípravy na svůj první let zcela nové rakety New Glenn, která už 13. října vzlétne z Cape Canaveral Space Force Station na Floridě. V rámci mise ESCAPADE (Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers) vynese dvě identické kosmické lodě, které budou studovat magnetosféru Marsu. Datum 13. října je totiž i tou nejlepší volbou pro vypuštění kosmických lodí k Marsu. Země a Mars totiž budou ve správném postavení, které přináší efektivní cestu k Marsu jen jednou za 26 měsíců.

Mise ESCAPADE NASA je heliofyzická mise, která bude studovat magnetosféru Marsu – zmagnetizovanou oblast vesmíru kolem planety – pomocí dvou identických malých kosmických lodí, které budou poskytovat simultánní dvoubodová pozorování. Kosmické lodě pomohou výzkumníkům lépe porozumět tomu, jak magnetosféra interaguje se slunečním větrem a jak energie a plazma vstupují a opouštějí magnetosféru,“ uvedla společnost Rocket Lab k misi, která stojí za výrobou sond. Celá mise je ale součástí programu NASA Small Innovative Missions for Planetary Exploration.

Pokud vše půjde podle plánu, sondy by měly podle space.com dorazit k Marsu na začátku září příštího roku. Pokud by ale došlo k odkladu startu kvůli počasí nebo potížím s raketou, další příležitost k vypuštění nastane až na konci roku 2026. Raketa New Glenn má už tak několik let zpoždění ve vývoji, což ovšem v kosmologii není nic výjimečného.


Raketa New Glenn je plně znovupoužitelná a podle Blue Origin je navržena minimálně pro 25 letů. Kapotáž pro užitečné zatížení je vytvořena tak, aby vyhovovala nejrůznějšímu nákladu a dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu 45 metrických tun. Raketa je poháněna celkem sedmi motory, které jsou poháněny kapalným kyslíkem a zkapalněným zemním plynem. Horní stupeň rakety je pak poháněn kapalným kyslíkem a vodíkem.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze