Firma Magellan v loňském roce pořídila nejnovější záběry potopeného Titaniku, který klesl ke dnu 15. dubna 1912, a vytvořila první digitální skeny vraku lodi tak, jako by byl vytáhnut z vody. Jednalo se o největší podvodní skenovací projekt, kdy dvě ponorky pořídily podle itv.com na 700 000 snímků. Na jednom z nich byl také odhalen náhrdelník, který má být údajně vyroben ze zubu žraloka megalodona, který je již vyhynulý.
Podle dohody mezi Spojeným královstvím a USA je zakázáno vytahovat artefakty, které zůstaly na dně oceánu po potopení Titaniku, a tak firma Magellan nemohla náhrdelník ze dna vytáhnout. Snaží se ale pomocí umělé inteligence dohledat rodinné příslušníky. Technologie bude analyzovat záběry cestujících, když nastupovali na loď, a to včetně rozpoznávání obličejů či oblečení, které na sobě měli. Ostatní předměty okolo náhrdelníku nebyly na dně oceánu identifikovány.
I když můžete vidět určitou podobnost mezi nalezeným náhrdelníkem a filmem Titanic, kde náhrdelník má své místo, jedná se pouze o náhodu. „Titanic se skládá ze dvou částí a mezi přídí a zádí jsou tři čtvereční míle trosek. Tým zmapoval pole tak podrobně, že jsme mohl tyto detaily vybrat,“ uvedl generální ředitel společnosti Magellan Richard Parkinson.
Titanic remains reveal lost gold necklace made from megalodon tooth https://t.co/DqVjUl9DJ8 pic.twitter.com/EaF5TmZVEO
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) May 30, 2023
Že jde o zub megalodona nebylo potvrzeno
Ačkoliv Magellan uvádí, že je jedná o zub megalodona, neexistuje důkaz, který by to potvrdil. Dailymail.co.uk oslovil paleontoložku se specializaci na žraloky a bohužel ani ta nemohla s jistotou potvrdit, že se opravdu jedná o zub vyhynulého žraloka, jelikož je snímek horší kvality a zuby megalodona mohou mít různou velikost, ale i barvu. „Jsou samozřejmě velmi velké, ale můžete také najít zuby velmi mladých jedinců, které mohou být malé, nebo ze zadní části čelisti,“ uvedla paleontoložka Catalina Pimiento.