SpaceX má za sebou zatím čtyři testovací lety obří rakety Starship. Ačkoliv bude raketa znovupoužitelná, testovací prototypy končí na dně oceánu. Alespoň prozatím, než se společnost pokusí o zachycení nosné rakety Super Heavy pomocí ramen na odpalovací rampě. Při čtvrtém letu se do moře ponořila jak nosná raketa, tak horní stupeň Starship, jelikož se nejednalo o díly, které by byly použity znovu. Elon Musk však v neděli na své sociální síti X uvedl, že byl z vody vyloven kus raketového hardwaru z prvního stupně.
Snímek ukazuje pouze spodní část Super Heavy, kde je vidět 14 motorů Raptor. Při startu je jich ale celkem 33 a je tak jasné, že při pádu do moře došlo k velkému poškození. Není ale jasné, proč se SpaceX rozhodla vytáhnout kus rakety z moře a ani Musk to neuvedl. Podle space.com je možné, že chtějí použité motory prozkoumat a zjistit tak více podrobností o posledním testovacím letu.
Starship ovšem není zdaleka jedinou raketou, která skončila na dně oceánu. A nejedná se o nepodařené starty. Veškeré rakety, které nejsou znovupoužitelné, vynesou náklad na oběžnou dráhu a poté vstoupí zpět do atmosféry a dopadnou do moře. Většina z nich přitom zcela neshoří. Klasickým případem jsou čínské rakety Dlouhý pochod, které nekontrolovatelně dopadají do oceánu, ale i na pevninu. A stejný osud čeká i vyřazené satelity, které jsou větší, a tak nestihnou v atmosféře zcela shořet.
Starship Super Heavy Booster Flight 4 pic.twitter.com/EMGpNVn58Q
— Elon Musk (@elonmusk) September 23, 2024
Existuje i takzvaný Point Nemo, který se nachází v Tichém oceánu. Jedná se o místo, které je nejdále od civilizace. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) se nejbližší obydlený ostrov Ducie nachází 2 688 km daleko. Pokud je možnost, vesmírné agentury sem navádějí kosmický odpad. Je zde tak například pohřbena první vesmírná stanice Mir, ale i další desítky vyřazených vesmírných objektů.