Odlet Crew-7 k ISS byl odložen na konec srpna

Odlet Crew-7 k ISS byl odložen na konec srpna
Fotografie: NASA
  • K odkladu se NASA rozhodla kvůli nedávnému startu Falcon Heavy, který vzlétal ze stejné odpalovací rampy
  • Astronauti měli odletět původně 17. srpna, nové datum bylo určeno na 25. srpna

Čtyřčlenná posádka měla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) původně odstartovat 17. srpna. NASA ale odlet posunula na 25. srpna kvůli nedávnému startu rakety Falcon Heavy, která startovala ze stejné odpalovací rampy, jako má nyní letět Crew-7. Ačkoliv Falcon Heavy vzlétnul už 28. července, je potřeba více času na to, aby byla odpalovací rampa připravena na další start.

Posádka odstartuje na vrcholu rakety Falcon 9 v kapsli Dragon Endurance od SpaceX z Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Pokud by bylo nutné datum znovu posunout, mohou astronauti letět i v následujících dvou dnech, tedy 26. a 27. srpna. Misi bude velet astronautka NASA Jasmin Moghbeli, jako pilot bude sloužit Andreas Mogensen z Evropské vesmírné agentury (ESA), Satoshi Furukawa z Japonské kosmické agentury (JAXA) bude sloužit jako specialista mise zároveň s kosmonautem Roskosmosu Konstantinem Borisovem. Přiletět k ISS by měli 26. srpna v dopoledních hodinách a následně se připojit k modulu Harmony.


Tímto posunem se odloží i návrat posádky Crew-6, která je na vesmírné stanici od března letošního roku. Pár dní, nebo i týdnů není však nic neobvyklého – nejčastěji dochází k posunu odletů kvůli počasí. Na ISS však čeká tříčlenná posádka již téměř rok na to, aby mohla odletět zpět na Zemi. Stalo se tak kvůli úniku chladicí kapaliny z kosmické lodi Sojuz, která byla vyslána prázdná zpět na Zemi a zároveň se k ISS vyslala nová, bez posádky. Aby však byl zachován chod stanice, musí dva kosmonauti a jeden astronaut vyčkat, než je přiletí vystřídat.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze