Ostrov Robinsona Crusoe se světu otevírá díky moderním technologiím

Ostrov Robinsona Crusoe se světu otevírá díky moderním technologiím
Fotografie: pixabay.com
  • Lenovo na ostrově zajistilo posílený signál internetu vylepšený z 1 Mbps až na 200 Mbps
  • Výhody technologického centra Lenovo aktuálně využívá 30 % členů místní ostrovní komunity
  • Po instalaci serverové technologie Lenovo ThinkEdge zpracovala organizace Island Conservation během jediného týdne data z fotopastí za šest měsíců
  • Důležité poznatky o stavu zvířat jsou nyní získávány během několik minut namísto týdnů, což zlepšuje úsilí o jejich ochranu

V rámci významného partnerství s organizací Island Conservation a komunitou ostrova Robinsona Crusoe představuje Lenovo další fázi svého projektu Work for Humankind: na ostrově, který je domovem jednoho z nejrozmanitějších ekosystémů na světě, byly trvale nainstalované inteligentní technologie, které zachovávají trvalé dědictví a silnější konektivitu. Překlenutím digitální propasti prostřednictvím technologií společnosti Lenovo získává dříve izolovaný ostrov s 900 obyvateli spojení se světem. Díky tomu se mu otevírají nové možnosti pro cestovní ruch, obchod, zaměstnanost, vzdělávání, a zvýší se tak i jeho environmentální a ekonomická životaschopnost. Poprvé v historii má tato vzdálená ostrovní komunita samostatný přístup k internetu, což představuje nejdůležitější pokrok v oblasti konektivity za více než 20 let.


Na začátku letošního roku vyslala iniciativa Work for Humankind 16 dobrovolníků s různými dovednostmi, aby dosáhli dlouhodobé změny a zároveň vykonávali svojí práci na dálku z ostrova Robinsona Crusoe. Během svého pobytu na ostrově poskytovali dobrovolníci své profesionální dovednosti v oblasti designu, technologií, udržitelnosti a biodiverzity, aby podpořili zásadní úsilí o ochranu přírody ve spolupráci s nevládní organizací Island Conservation. Studie práce nyní ukazuje, že jejich snaha pomohla zlepšit budoucnost obyvatelů ostrova, místní flóry a fauny prostřednictvím síly technologií a konektivity.

Připojení vzdálené ostrovní komunity

Iniciativa Work for Humankind si stanovila za cíl přinést řešení vysokorychlostního připojení vzdálené komunitě a pomoci zlepšit její vzdělávání, zdravotní péči a schopnost chránit vzácný ekosystém ostrova. Od té doby využilo výhody technologického centra Lenovo přibližně 30 % veškeré populace ostrova, což mělo ještě větší dopad, než se očekávalo a otevřelo nové kariérní možnosti spolu s pozitivními obchodními, turistickými a IT vzdělávacími příležitostmi pro komunitu ostrova Robinsona Crusoe.

Technologické centrum na ostrově obsahuje řadu výkonných zařízení a řešení společnosti Lenovo, včetně notebooků, stolních počítačů, mobilních pracovních stanic a serverů. To zahrnuje notebooky ThinkPad, Yoga, Lenovo Legion, ThinkBook a počítače IdeaCentre; zařízení ThinkSmart pro virtuální schůzky; tablety, monitory a příslušenství Lenovo; chytré brýle s rozšířenou realitou ThinkReality A3 a náhlavní sady pro virtuální realitu Lenovo Mirage VR S3; servery ThinkEdge SE450, které doručují umělou inteligenci přímo tam, kde vznikají data; smartphony Motorola edge; vzdělávací software LanSchool, který bude používat místní škola; zařízení pro chytrou domácnost a další.

Ostrov Robinsona Crusoe, Chile
Dobrovolníci z iniciativy Work for Humankind pracující na dálku z technologického pracovního prostoru Lenovo na ostrově Robinsona Crusoe, Chile

Veškeré technologie zůstanou na ostrově pro komunitní využití. Ostrov bude také nadále využívat vysokorychlostní připojení s rychlostí internetu až 200 Mb/s – vylepšený z dříve 1 Mb/s. Tato změna představuje rozdíl mezi jednoduchým prohlížením webu a možností připojení a spolupráce na dálku prostřednictvím videokonference. Spolu se serverem fungujícím na bázi Lenovo AI a vylepšenou konektivitou mohou nyní ostrovní projekty ochrany přírody těžit z cenné úspory času, která zahrnuje například 100% zrychlení zpracování dat fotoaparátem.

Transformace úsilí o ochranu přírody

Výsledky práce iniciativy Work for Humankind pomohly organizaci Island Conservation a místním ochráncům přírody zvládnout roky práce v průběhu několika týdnů. Tohoto pokroku dosáhli ve spolupráci s profesionálními dobrovolníky během 8 týdnů na ostrově. Dědictví iniciativy Work for Humankind zahrnuje zvýšenou ochranu ohrožených druhů, jako je například buřňák růžovonohý spolu se šesti kriticky ohroženými druhy a 11 zranitelnými druhy stromů na ostrovech Juana Fernandeze.

Před projektem Work for Humankind společnosti Lenovo by pracovníci organizace Island Conservation ručně získávali údaje ze 70 kamer po celém ostrově, zdolávali by desítky kilometrů strmým terénem, umístili data na pevný disk a posílali je ke zpracování a ruční klasifikaci z ostrova na pevninské Chile ve dvouměsíčním intervalu. To by vedlo k celkovému zpoždění celkem o tři až čtyři měsíce. Posílený internet od iniciativy Work for Humankind a nové funkce AI edge serveru výrazně zrychlily dobu zpracování dat a efektivně analyzovaly události zachycené na kamerách v průběhu pár dní místo měsíců.

Ostrov Robinsona Crusoe, Chile
Vysoce výkonné notebooky Lenovo Legion a další technologie Lenovo používané pro monitorování fotopastí na ostrově Robinsona Crusoe, Chile

Okrajová místa sítě jsou často těžko dosažitelná a bezobslužná. Použití serveru Lenovo ThinkEdge SE450 nyní umožňuje ochráncům přírody vzdálený přístup a zpracování 4,8 snímků za sekundu – přibližně 415 000 fotografií za den – což je více než dvojnásobek rychlosti předchozího nastavení. S využitím umělé inteligence a možností zpracování serveru může nyní iniciativa Work for Humankind analyzovat a přenášet jejich týmu z pevniny pouze ty nejrelevantnější snímky přes satelit pro další klasifikaci a hodnocení. V nadcházejících měsících bude tým vedený místní komunitou používat kombinaci technologie a kvantitativního modelování stanovené iniciativou Work for Humankind k poskytování výsledků ochrany založených na přesných datech.

Trvalé dědictví

Kromě této okamžité pomoci se Lenovo zavázalo zanechat na ostrově trvalé dědictví. Technologické centrum Lenovo se přesune do místní knihovny, aby obyvatelům poskytlo přístup k novým vzdělávacím a digitálním nástrojům. Lenovo také věnuje 100 000 USD na údržbu svého technologického centra, pokračující podporu projektů a nepřetržitý přístup k internetu pro životně důležité služby pro zlepšení zdravotní péče a vzdělávání. Lenovo již darovalo více než 100 technologických zařízení týmu komunity a ochránců přírody.

Ostrov Robinsona Crusoe, Chile
Dobrovolníci z inciativy Work for Humankind prozkoumávají ostrov Robinsona Crusoe, Chile

David Will, vedoucí inovací z organizace Island Conservation: „Díky spolupráci a technologiím společnosti Lenovo jsme nyní schopni implementovat konzistentní sběr dat, vyvíjet ovladatelné pracovní postupy strojového učení proměňující fotografie z fotoaparátu na data a poskytovat přístup k datům v reálném čase. Nyní jsme účinně překonali překážky, kterým jsme dříve čelili bez dostatečného připojení k internetu, a zcela jsme změnili způsob, jakým náš tým funguje, protože jsme nyní schopni výrazně zkrátit drahocenný čas, který nám pomůže dosáhnout našich cílů.

V průběhu několika měsíců od prvního připojení této vzdálené ostrovní komunity k vyspělé technologii a díky skupině vášnivých jednotlivců jsme viděla významný dopad technologie na ostrov Robinsona Crusoe – zrychlení jejich vzácné ochranářské práce o 100 %,“ prohlásila Emily Ketchen, viceprezidentka a CMO Intelligent Devices Group, Lenovo. „Naše práce však nekončí, protože Lenovo se zavázalo zajistit, že náš vliv bude ostrov pozitivně pociťovat i v nadcházejících letech.

Pablo Manríquez Angulo, starosta ostrova Robinsona Crusoe: „Iniciativa Work for Humankind udělala přesně to, co si předsevzala. Vůbec poprvé se skupina talentovaných dobrovolníků z celého světa spojila, aby využila technologie a rozsah svých dovedností a aby skutečně zanechala na ostrově trvalý vliv. Od expertů na sociální sítě, veterináře, profesionálů v oblasti udržitelnosti až po digitální nomády, každý z dobrovolníků přidal do iniciativy odlišný návrh. Spolu s komunitou tak vznikl obohacující zážitek a skutečná příležitost, která se stane jednou za život. Dobrovolníci z iniciativy Work for Humankind položili základy, aby skutečně pomohli vzdálené ostrovní komunitě dosáhnout pozitivní změny a nyní je na naší komunitě, aby díky odkazu společnosti Lenovo pokračovala v doražení významného pokroku, vyzbrojená novými dovednostmi a vášní.

O ostrově Robinsona Crusoe

Ostrov Robinsona Crusoe či Isla Robinson Crusoe, dříve známý jako Más a Tierra (což znamená „Blíže k Zemi“), je druhým největším souostrovím ze skupiny Ostrovů Juana Fernándeze. Nazháce se západně od San Antonia v Chile, v jižním Tichém oceánu. Je to jeden z nejlidnatějších ostrovů souostroví, přičemž většina obyvatel žije ve městě San Juan Bautista, v zálivu Cumberland, na severním pobřeží ostrova. Chilská vláda přejmenovala toto místo v roce 1966 na Ostrov Robinsona Crusoe v odkazu na jeho literární odkaz v podobě fiktivního románu Robinson Crusoe od spisovatele Daniela Defoea.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze