Podívejte se, jak vypadá supermoderní centrum kybernetické bezpečnosti v Praze

1
Podívejte se, jak vypadá supermoderní centrum kybernetické bezpečnosti v Praze
Fotografie: T-Mobile
  • Centrum zahrnuje interaktivní dashboard, celkem 80 security profesionálů, war room na řešení kyberútoků i provoz 24/7/365
  • Vybudoval jej T-Mobile a stojí v Praze na Roztylech

Počet kybernetických útoků v Česku mezi lety 2020 a 2021 podle údajů společnosti ESET vzrostl o pětinu, celosvětově pak byl nárůst ještě vyšší. Vzestup kybernetických útoků přitom ovlivňuje jak rozvoj digitálního prostředí a technologický vývoj, tak i světová pandemie a válečné konflikty. T-Mobile a Deutsche Telekom, kteří se kybernetické bezpečnosti věnují dlouhodobě, detekují během jednoho dne až 50 milionů útoků po celém světě. T-Mobile v České republice Security divizi provozuje již deset let a na její služby spoléhají banky, společnosti z oblasti energetiky či letečtí dopravci. Vzhledem k neustále rostoucímu počtu a nebezpečí kybernetických hrozeb se T-Mobile v Praze rozhodl otevřít nové, inovované Security Operations Centre, které pod jednou střechou sdruží nejen nejmodernější technologie, ale také veškeré služby v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Nové Security Operations Centre zachytí stovky hrozeb denně

Nové Security Operations Centre otevírá T-Mobile v dubnu na pražských Roztylech. Na ploše 150 metrech čtverečních se soustředí nejnovější technologie včetně interaktivního velkoplošného LCD dashboardu k sledování real-time provozu či war roomu sloužícího ke krizovému řešení kyberútoků. Robustnější Security Operations Centre nabízí společnostem všech velikostí portfolio 20 služeb z oblasti bezpečnosti – od přípravy bezpečnostní strategie přes konzultace a testování až po monitoring. Reaguje tak na stále rostoucí poptávku firem po zabezpečení a ochraně před vysokým počtem kybernetických útoků.

U zákazníků z řad B2B vidíme významně vyšší zájem o zabezpečení, a to nejen z regulatorních a zákonných důvodů, ale i proto, že firmy vnímají zvyšující se riziko kybernetického útoku a s ním spojené krádeže dat či narušení provozu služeb. Útoky jsou navíc stále častější a sofistikovanější a útočníci do nich vkládají větší prostředky – proto vnímáme jako zásadní posilování zabezpečení a ochrany našich klientů,“ doplňuje Zdeněk Grmela, ředitel T-Business Cyber Security.

Růst kyberútoků umocnila i pandemie COVID-19, během níž se aktivity útočníků celosvětově zvýšily až o 31 %. Narostl jak počet ransomware útoků, kdy útočník vyžaduje výkupné za zcizená data, tak i počet podvodných e-mailů a botnet útoků. Kyberzločinci cílí především na průmyslové společnosti, jak vyplývá z dat společnosti Positive Technologies. Na tyto firmy míří 16 % všech útoků, na státní instituce se pak zaměřuje 8 % z nich. Pražské Security Operations Centre od doby svého založení před deseti lety zachytilo mimo jiné už desetitisíce bezpečnostních útoků vedených na interní infrastrukturu českého T-Mobile. Útoky v prostředí internetu mu pomáhají zachycovat tzv. honeypoty – bezpečnostní systémy určené k detekci a potírání neoprávněného přístupu do počítačového systému. Data získaná během kybernetických útoků na honeypoty slouží k aktualizaci bezpečnostních databází a bezpečnostní týmy je využívají k odhalování nejaktuálnějších hrozeb, sledování trendů a chování útočníků.

T-Business a oblast bezpečnosti

T-Mobile poskytuje služby v oblasti kyberbezpečnosti už více než 10 let a za tu dobu vyrostlo Expertní centrum pro kybernetickou bezpečnost více než desetinásobně. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti česká pobočka poskytovala primárně v rámci celé skupiny Deutsche Telekom, postupně začala více působit i lokálně. Ochranu před kybernetickými hrozbami využívaly a využívají například letecké společnosti, nadnárodní i lokální banky, státní instituce či energetické společnosti. Díky týmu odborníků navíc pokrývá veškeré oblasti související s ochranou dat a zabezpečením a může tak vyjít vstříc potřebám všech B2B zákazníků – od velkých firem až po menší subjekty.

Zatímco velké nadnárodní společnosti se kybernetickou bezpečností aktivně zabývají, malé a střední podniky mají v tomto ohledu poměrně velké rezervy, ačkoliv i ony se mohou snadno stát terčem útoku. I proto v rámci divize T-Business a naší kompetence ‚Protect‘ v čele se Security Operations Centre chystáme produkty pro malé a střední podniky, které jim pomohou zvýšit zabezpečení IT infrastruktury,“ dodává Grmela.

Security Operations Centre je součástí divize T-Business, která se dlouhodobě zaměřuje na komplexní IT služby pro firemní zákazníky. Mezi její domény patří „Connect“ – výstavba optické infrastruktury i rozšiřování a zdokonalování mobilního připojení a budování a vývoj kampusových 5G sítí, „Store“ – cloudové služby a datová centra, „Industry 4.0“ – digitalizace firem a transformace na Průmysl 4.0 a „Protect“, která se zaměřuje na řešení pro kybernetickou bezpečnost a patří pod ni právě Security Operations Centre. V roce 2021 se divize T-Business podílela na celkových tržbách společnosti T-Mobile ze 42 %.

tisková zpráva