Vědci zkoumají korálové útesy v Karibiku, aby určili, které z nich s největší pravděpodobností přežijí změnu klimatu. Korály s nejvyšší šancí na přežití mořských veder se převážně nacházejí podél severního pobřeží Kuby. Dále si pak vedou dobře korály kolem Baham, Dominikánské republiky, Haiti, východní Jamajky a na Floridě.
Korálové útesy se skládají ze stovek tisíc drobných tvorů a jsou jedním z nejohroženějších ekosystémů na planetě. Podle nedávné zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) se očekává, že při globálním oteplování až 1,5 stupně Celsia přežije pouze 10 až 30 % korálových útesů. Pokud bude oteplování pokračovat, vyhlídky na přežití drasticky klesnou.
Scientists from @nature_org and partners map Caribbean corals to identify those 'refugia' reefs most likely to be resilient to climate-driven threats, and able to sustain their ecologically irreplaceable role as the planet warms... https://t.co/1aLdByUxFG (c/o @hbriggs)
— Tom Jennings 🇺🇦 (@tomjennings) April 14, 2022
Výzkumný tým porovnával modely různých klimatických změn a zkoumal faktory, jako je poškození hurikánem nebo náhlá změna teploty. Výsledky dále použili k vytvoření seznamu korálů, které díky své odolnosti dokáží přežít změnu klimatu. Celý výzkum byl zveřejněn v odborném časopise Global Change Biology.
„Lokalizace a správa míst s největší pravděpodobností zachování důležitých druhů bude rozhodující pro to, aby tato vzácná místa zůstala zachována, i když se planeta stále otepluje,“ uvedla vedoucí výzkumnice Iliana Chollett pro bbc.com. „Všechny tyto poznatky mají zajistit trvalou a klimaticky chytrou ochranu pro ty ekosystémy, které s největší pravděpodobností přežijí toto století,“ uvedla Ximena Escovar-Fadul z neziskové organizace The Nature Conservancy.