Proč jsou síťky na ovoce barevné? Ovlivňují totiž naše nákupní rozhodnutí

Proč jsou síťky na ovoce barevné? Ovlivňují totiž naše nákupní rozhodnutí
Fotografie: Tereza Lásková, fZone.cz
  • Barva síťky pomáhá vyvolat dojem, že je ovoce zralejší a má výraznější barvu
  • K optickému klamu napomáhá také jasné osvětlení v obchodech
  • Kromě barevných sítěk se můžeme setkat i s barevnými absorpčními podložkami

Když jdeme nakoupit potraviny, jen málokdy přemýšlíme nad tím, jak má obchod poskládané zboží a proč je zboží zabaleno zrovna v tomto obalu. Nic z toho ale není náhoda a veškeré zboží je naskládáno a zabaleno tak, aby se našim očím co nejvíce zalíbilo a abychom si mezi konkurencí vybrali právě to. V dnešním článku se zaměříme na barvy sítěk, do kterých jsou baleny citrony, pomeranče, cibule a další ovoce a zelenina. Pokud se na síťku zaměříte, pak zjistíte, že síťka je vždy v barvě potraviny, která je uvnitř.

Optický klam zralosti

Je to vlastně jednoduché – citrony ve žlutých síťkách, pomeranče a mandarinky v oranžových, cibule a brambory v hnědých, a takto bychom mohli pokračovat dále. Barva síťky má podle iflscience.com vyvolat dojem, že je ovoce zralejší a má výraznější barvu. Navodí tak pocit, že bude více šťavnaté než to, které můžeme koupit po kuse. Jedná se tedy pouze o psychologický trik, který nás tlačí k tomu koupit i více. Síťky jsou totiž baleny po více kusech, a tak místo 2 pomerančů koupíte alespoň 4 v balení.

Na základě této psychologie barev byla zveřejněna letos v srpnu studie, kterou provedl německý psycholog Karl R. Gegenfurtner, který barvy sítěk přirovnal k takzvané iluzi konfet. Ta spočívá v tom, že pokud dáte neutrálně zbarvený tvar koule mezi řadu různě barevných čar, barva koule se jim začne přizpůsobovat. Tak to alespoň vnímá naše oko. Výzkum tak ukázal, že nezralé pomeranče mohou vypadat jako zralé, pokud se na ně díváme přes oranžovou síťku.

Mandarinky v síťce

Ovoce i zelenina bývá v obchodech velmi dobře nasvícená, což také pomáhá k tomu, aby potraviny vypadaly zralejší. Barva síťky se totiž od ovoce odráží, což dělá také část toho, že působí zraleji.

A nejde jen o síťky, ale také o některá balení v plastových krabičkách. Dobrým příkladem jsou maliny, které se prodávají v nízké gramáži pohybující se okolo 125 až 150 g. Maliny jsou rozprostřeny na absorpční podložce, která má absorbovat nadbytečnou vlhkost a zabránit tak plesnivění. Její barva je ale naprosto stejná jako maliny. Proč? Krabička vypadá na první pohled plnější, než skutečně je. Pokud si kupujete ovoce a zeleninu v síťce, určitě to není nic špatného, jen je potřeba se vždy podívat, zda je opravdu zralé.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze