Zmrazené ovoce a zelenina vám poskytne stejné množství vitamínů jako čerstvé

Vyvracíme nejčastější mýty
Zmrazené ovoce a zelenina vám poskytne stejné množství vitamínů jako čerstvé
Fotografie: pixabay.com
  • Ovoce i zelenina se pro zmražení sklízejí až v době zralosti
  • Při zmražení si potraviny zachovávají stejný nebo dokonce vyšší obsah vitamínů
  • Některé potraviny není vhodné zamražovat kvůli vysokému obsahu vody

Vítejte u dalšího dílu o vyvracení zažitých mýtů. Dnes se zaměříme na ovoce a zeleninu. Zejména zeleniny bychom měli denně sníst několik porcí, jelikož je pro naše zdraví nezbytná. Už od mala většina z nás slyšela, abychom si vzali jablko, mandarinku nebo banán, a k večeři jsme dostali nakrájené rajče či okurkový salát. A to se snažíme dodržovat i v dospělosti.

Jenže u nás není možné pěstovat po celý rok čerstvé ovoce a zeleninu. Samozřejmě, mnoho druhů se k nám dováží z nejrůznějších míst po světě, to ale přináší i to, že než se k vám ovoce či zelenina dostane, trvá to několik dní. Často bývají také plody trhané předčasně, tedy ještě nezralé, což lze poznat na chuti. Klasicky se jedná o rajčata, ale také citrusy.

Řešením je mražená zelenina a ovoce

Mražené ovoce a zeleninu má mnoho z nás zafixováno jako něco, co slouží jako náhražka toho čerstvého. Do určité míry je to pravda – pokud není po ruce čerstvé, sáhneme do mrazáku. Co se ale týče obsahu vitamínů, mražené ovoce i zelenina jsou na tom stejně jako čerstvé, a někdy se v mražené formě uchová více vitamínů než v té čerstvé.

Tuto skutečnost potvrdila i studie z roku 2015, která analyzovala obsah vitamínů v čerstvém a mraženém ovoci a zelenině. Vitamíny byly u obou komodit srovnatelné a v některých případech byl dokonce potvrzen vyšší obsah u zmrazených výrobků.

Není tedy pravdou, že čerstvé je vždy lepší, co se týče vitamínů – můžete klidně volit i mraženou formu. Jak uvádí CNN, ovoce a zelenina se pro zmražení sbírá až ve vrcholu zralosti, což je zásadní rozdíl oproti čerstvému ovoci a zelenině. Ke zmražení dochází jen krátce po sběru a u ovoce k tomu většinou dochází za pomoci dusíkové atmosféry, která pomáhá zachovat živiny, které by jinak kyslík postupně ničil.

Zmražené ostružiny

Zeleninu pak v mrazácích můžete vidět i předvařenou nebo blanšírovanou. Je to z důvodu uchování barvy, ale také rychlejší přípravy. Běžně se tak prodávají například fazolky či špenát. Jakmile je zelenina vystavena vysokým teplotám, ztrácí až polovinu obsahu vitamínu C. Vitamín C se ale postupně ztrácí i v čerstvém ovoci i zelenině.

Co se týče čerstvého ovoce a zeleniny koupené v obchodech, je téměř jisté, že byla sklizena před dozráním. Pokud máte možnost, můžete nakupovat na trzích, kde by na čerstvost a zralost měl být kladen daleko větší důraz. Pokud víte, že zakoupené zboží nezpracujete, pro zachování vitamínů je lepší vše, co jde, zamrazit, jelikož nepřijdete o vitamíny.

Ne vše patří do mrazáku

Samozřejmě i u mražení narazíme na limity. Nelze zamrazit veškerou zeleninu – zejména tu vodnatou, jelikož voda se zmrznutím roztáhne a dojde k narušení struktury. Jedná se například o okurky, cuketu či rajče v jejich syrové formě. Ano, lze je i po zmrazení zpracovat, ale v tomto případě se hodí už jen do vařených pokrmů. Řešení také je, když z vodnatých plodů uděláte například pyré a to zamrazíte. U ovoce je to podobné, ale to zmrazené se většinou používá do buchet či krémů, kde nevadí, že ztratilo svoji pevnou texturu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze