Prohlédli jsme si filtr mikroplastů od Samsungu. Zapojit jej můžete i k vaší pračce

Prohlédli jsme si filtr mikroplastů od Samsungu. Zapojit jej můžete i k vaší pračce
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, fZone.cz
  • Filtr je možné zapojit do ekosystému SmartThings
  • Vyfiltruje až 98 % mikroplastových emisí

Jihokorejský výrobce Samsung má na veletrhu IFA 2023 skutečně monumentální přehlídku nejrůznějších chytrých technologií, jež lze upotřebit v domácnosti, ale i na cestách, viz náš instagramový profil, kde najdete zákulisní info. Jednou z těch na první pohled méně spektakulárních novinek je i speciální filtr „Less Microfiber“, který má za úkol odfiltrovat „mikroplastové emise“, jež zákonitě vznikají během praní syntetického oblečení.

Samotný filtr Samsung Less Microfiber je vyroben z recyklovaných plastů, má dlouhou životnost a snadno se udržuje. Lopatky filtru zachytávají mikroplasty mřížkou s otvory velikosti 65 až 70 mikrometrů, pak je odvádějí a ukládají v boční komoře filtru. Ten tak stačí vyčistit zhruba jednou měsíčně.

Jedná se o relativně nevelké zařízení, které tak lze vcelku jednoduše schovat za pračku či jej uložit vedle ní. Nejpraktičtější je však možná právě umístění na horní víko pračky (za předpokladu, že se nejedná o model s vrchním plněním), neboť tak budete mít filtr vždy po ruce a v případě potřeby jej vypráznit. Tato kouzelná krabička má přitom schopnost odfiltrovat až 98 % všech mikroplastů, které jinak skončí v přírodě, velmi často v moři, kde devastují různé živočichy i zákonitě i jejich přirozené prostředí. Filtr, na jehož designu se podílela i značka oblečení Patagonia či globální organizace Ocean Wise stojící za ochranou oceánu, přináší možnost environmentálního praní prádla, které uživatele nijak nezatěžuje a má nesmírně pozitivní dopad na naši planetu.

Pro lepší představu uveďme, že tento filtr dokáže díky své filtrační schopnosti zamezit úniku mikroplastů v podobě ekvivalentu osmi půllitrových plastových lahví v oceánu ročně, a to za předpokladu využití filtru (resp. praní prádla) čtyřikrát týdně. Jeho instalace je navíc možná na jakoukoliv běžnou pračku (včetně těch, které nepochází od výrobce Samsung), tudíž si jej může zapojit prakticky kdokoliv. Samotné zařízení v podobě krabičky je pak rovněž vyrobeno z recyklovaného plastu a pochopitelně je možné jej propojit s chytrou domácností v rámci ekosystému SmartThings pro přehled o tom, jestli potřebuje filtrační systém vyčistit či vyžaduje jinou údržbu. Pro lepší přehlednost se v aplikaci zobrazuje hodnota od 0 po 100 % (čím je vyšší, tím je filtr špinavější).

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze