Axiom Space je společnost, díky které se už potřetí odehraje soukromá mise do vesmíru. Přesněji čtyřčlenná posádka se vydá v kapsli Dragon od SpaceX k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde stráví 14 dní. NASA běžně neschvaluje soukromé mise na ISS, ani k tomu stanice nebyla stavěna, s Axiom Space má však velmi dobré vztahy a chce podporovat jejich výzkum. Ačkoliv se totiž jedná o soukromou misi, posádka bude provádět po celou dobu ve vesmíru vědecké experimenty.
Mise Axiom-3 je naplánována na leden příštího roku a podle popisu mise byl velitele zvolen Michael López-Alegría. Pokud vám přijde jméno povědomé, není se čemu divit. López-Alegría byl astronautem NASA a na vesmírné stanici sloužil jako velitel. Kromě toho velel i první misi Ax-1 a aktuálně je pro Axiom Space hlavním astronautem. Pilotem mise bude Walter Villadei a specialisty mise budou Alper Gezeravci z Turecka a Marcus Wandt ze Švédska.
Jedním z hlavních cílů mise bude zjistit, jak co nejvíce usnadnit dlouhotrvající vesmírné lety. Dopady vesmírného prostředí na lidské tělo mohou mít zásadní vliv na zdraví, a tak bude cílem mise rozšířit chápaní lidského zdraví ve vesmíru. Axiom Space v popisu mise uvedl desítky vědeckých experimentů, které plánuje provést v rámci mise. Patří mezi ně například Smart Flight Suit 2, což je interaktivní oblek, který má podporovat psycho-fyzické prostředí astronauta a má sledovat lékařská data. Oblek je ohnivzdorný, antistatický, antimagnetický a odolný vůči kapalinám. Naopak je velmi prodyšný a zajišťuje normální tělesnou teplotu.
Announcing astronaut crew for Axiom Mission 3, #Ax3, set to launch to International Space Station no earlier than January 2024! First-ever, all-European commercial astronaut mission to the orbiting laboratory, redefining the pathway to LEO! https://t.co/84HPyDT4dT
— Axiom Space (@Axiom_Space) September 12, 2023
Projekt Sleep in Orbit bude zkoumat spánek v mikrogravitaci, který bude následně porovnán se spánkem na Zemi. Kromě toho bude posádka zkoumat možnosti nových kovových slitin, které jsou pevné a odolné proti korozi. Jejich využití by se tak našlo jak ve vesmíru, tak v letectví, průmyslu i v lékařství. Další projekt nese název Vokalkord, který se zaměří na vývoj umělé inteligence, která bude následně detekovat více jak 70 typů nemocí na základě analýzy zvuku dýchání, kašle a mluvení. Tento nástroj by se dal využít i na Zemi, a to pro diagnostiku rakoviny plic, infekčních onemocnění, ale i pro odhalení kardiovaskulárních chorob.