Potraviny bez cukru vs. bez přidaného cukru: jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Potraviny bez cukru vs. bez přidaného cukru: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Fotografie: pixabay.com
  • Potravina označená jako bez cukru nesmí obsahovat více než 0,5 gramu cukru na 100 g nebo 100 ml
  • Je potřeba dávat pozor, jakým umělým sladidlem je cukr nahrazován
  • Označení bez přidaného cukru znamená, že potravina obsahuje cukr v jeho přirozené formě a není dále doslazována

Kvalitní a zdravé potraviny jsou základem pro zdraví, to ale neznamená, že si občas nemůžeme dopřát to, na co máme zrovna chuť. Výrobci reagují na změnu stravovacích návyků a na trh se dostává více potravin, které neobsahují aditiva či nejsou zbytečně přeslazené.

Jenže i v tom je potřeba se vyznat, jelikož kolikrát se jedná pouze o pozměnění popisu, který se zdá na první pohled pro nás zdravější volbou. Určitě jste se v obchodě setkali s nápisy bez cukru a bez přidaného cukru. Oba nápisy ale znamenají něco jiného. A ačkoliv ani jeden popis nemusí znamenat, že se jedná o nekvalitní potravinu, je důležité zpozornět a podívat se na složení.

Jaký je tedy rozdíl?

Oba pojmy značí něco jiného, a zvláště pro lidi s diabetem by při záměně mohlo dojít ke zdravotnímu problému. Jak může být daná potravina označena, jasně stanovují vyhlášky, které platí pro celou Evropskou unii a je pravdou, že jsou přísné. Je to ale zejména z toho důvodu, aby nedocházelo ke klamání zákazníka a ten měl co nejjasněji označenou potravinu.

Pokud je výrobek označen jako bez cukru, nesmí obsahovat podle Ministerstva zemědělství více než 0,5 gramu cukru na 100 g nebo 100 ml. Tyto výrobky jsou ale často doslazovány umělými sladidly jako je xylitol, aspartam, acesulfam K a sukralosa. Kromě těchto názvů může být i umělé sladidlo označeno jako „éčko“. Například sacharin je označován jako E954, aspartam pak najdete pod E951 a sukralozu pod E955.

Cola zero

Co se týče škodlivosti, xylitol, erythritol ani sukralosa nejsou škodlivé. Ta má navíc podle ferpotravina.cz 600krát vyšší sladivost než cukr, a přitom má nízký glykemický index, což je důležité zejména pro diabetiky. Naopak se vyhýbejte cyklamátům (E952), sacharinu a ani acesulfam K není příliš vhodný. Sladidla najdete zejména v nápojích, které jsou označeny bez cukru, light nebo zero. Záleží tedy jen na vás, jakému složení dáte přednost.

Potraviny, které nesou označení bez přidaného cukru, cukr obsahují, ale v jeho přirozené formě. Jedná se například o zeleninu, ovoce, luštěniny, vločky a další. Klasicky se s tímto nápisem můžeme setkat u dětských příkrmů či ovocných svačinek. Neznamená to ale, že je výrobek bez cukru a je potřeba se podívat na energetickou hodnotu, kde je množství sacharidů a cukrů uvedeno.

Bez přidaného cukru je samozřejmě lepší volba, jelikož pak například jablečná přesnídávka obsahuje pouze cukr, který je přirozeně obsažen v jablkách, ale není již nijak dále doslazována. Pozor si dejte také u müsli, které mnoho z nás považuje za zdravou snídani, ale většinou se jedná o vysoce kalorické jídlo. I bez přidaného cukru může výrobek obsahovat vysoký podíl sacharidů.

Rozdíl je i mezi sacharidy a cukry

I tyto dva názvy je potřeba rozdělovat, jelikož sacharidy jsou dobrým zdrojem energie a cukry jsou rychlým zdrojem energie. Zjednodušeně jako sacharidy označujeme všechny sacharidy, které naše tělo dále metabolizuje. Pojmem cukr se pak označují jednoduché cukry, které dodají okamžitou energii (sladkosti). Naše strava by měla obsahovat větší část sacharidů, které najdeme v rýži, luštěninách, některém ovoci a zelenině, vločkách a pečivu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze