Rusko již před nějakou dobou oznámilo, že chce mít svoji vlastní vesmírnou stanici ROS. Nejen z důvodu, že Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je již zastaralá, ale i kvůli konfliktu na Ukrajině, kdy Západ uvaluje na Rusko sankce, a tak aktuálně další spolupráce není možná. Podle reuters.com chce Roskosmos na oběžnou dráhu vypustit první modul stanice do roku 2027 a kompletní vesmírnou stanici chce mít dostavěnou do roku 2030.
„Všichni sami moc dobře víte, v jakém stavu se ISS nachází. A to nejdůležitější: nesmíme dovolit žádnou pauzu v našem pilotovaném kosmickém letu,“ řekl podle krone.at šéf Roskosmosu Jurij Borisov, který již podepsal s 19 společnostmi dohodu pro vytvoření nové stanice. První vypuštěný modul by měl sloužit pro vědu a energii, do roku 2030 pak budou připojeny další tři moduly. Rusko pak počítá ještě s dalšími dvěma moduly, které se k vesmírné stanici připojí mezi lety 2031 a 2033.
Vesmírná stanice je posledním místem, kde funguje spolupráce mezi Ruskem a USA. Rusko po útoku na Ukrajinu a udělení sankcí hrozilo, že z ISS odejde. To by byl problém, jelikož ruská strana stanice zajišťuje její výšku. Pokud by tedy došlo k odpojení, stanice by začala postupně klesat. Nakonec ale došlo k dohodě mezi NASA a Roskosmosem a vzájemná spolupráce na ISS bude trvat do roku 2028.
Russia plans to create core of new space station by 2030 https://t.co/NZOqeEOKHX pic.twitter.com/Z9JzSDqfro
— CNA (@ChannelNewsAsia) July 2, 2024
ISS bude fungovat do roku 2030, kdy bude nakonec opuštěna a plánovaně navedena do atmosféry. O deorbitaci se postará společnost SpaceX, která vyrobí novou kosmickou loď určenou přesně pro tento manévr. Vesmírná stanice již přesluhuje – její výstavba začala už v roce 1998, a tak je jasné, že její vybavení je zastaralé a astronauti tráví čím dál více času opravami a výměnou nefunkčního vybavení.