Čína chce do konce roku zahájit celkem šest misí pro dokončení vesmírné stanice Tiangong. Po dokončení by Čína chtěla na vesmírné stanici hostit komerční aktivity i mezinárodní astronauty. První mise začne v květnu, která bude mít za cíl zásobování, další mise bude následovat hned v červnu, kdy půjde o šestiměsíční let s posádkou Shenzhou 14.
Druhý modul Wentian by měl být připojen k vesmírné stanici v červnu a následovat bude třetí modul Mengtian, který by měl odstartovat v říjnu. Podle space.com by na konci roku pak měly proběhnout ještě dva starty, a to s nákladem a zásobami a poté by měla následovat mise Shenzhou 15 s astronauty, kteří by se měli prohodit s posádkou Shenzhou 14. Větší počet lidí na vesmírné stanici dovolí právě modul Wentian, který bude obsahovat obytné místnosti.
Po dostavění vesmírné stanice ji bude obývat posádka, která bude provádět řadu experimentů souvisejících s mikrogravitací, astronomií, novými materiály, vesmírnými technologiemi atp. Astronauti by se měli na stanici měnit po půl roce a původní plán uvádí nepřetržitý pobyt ve vesmíru na 10 let.
China lays out big plans for its new Tiangong space station https://t.co/X7crjc66Pb pic.twitter.com/MecFMTwjaz
— SPACE.com (@SPACEdotcom) May 3, 2022
Čínský úřad pro kosmické inženýrství (CMSEO) také uvedl, že plánuje připojit ke stanici kosmický dalekohled Xuntian, který by měl obíhat kolem Země na stejné dráze jako čínská stanice. Ten by měl odstartovat koncem roku 2023. „Teleskop bude provádět hraniční vědecký výzkum v oblasti formování a vývoje vesmíru, temné hmoty a temné energie, exoplanet a objektů Sluneční soustavy a očekává se, že zajistí řadu významných inovativních objevů,“ řekl Hao Chun, ředitel CMSEO.
Stanice Tiangong by mohla mít nakonec až šest modulů. „Vyvíjíme rozšiřující moduly a kabiny kosmické lodi, abychom mohli provádět více experimentů a poskytovat astronautům lepší životní podmínky,“ řekl Hao. Rozšíření by se týkalo například přidáním nových verzí základního modulu Tchien-che.