Rozsáhlá studie z univerzity v Oxfordu odhalila, že vegetariáni mají o 14 % menší pravděpodobnost vzniku rakoviny oproti těm, kteří jedí maso. Studie byla publikovaná v časopise BMC Medicine. Pescetariáni (lidé, kteří konzumují pouze ryby a ostatní živočišné produkty) mají o 10 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny.
Podle independent.co.uk studie zkoumala data od 470 tisíc obyvatel Velké Británie. Z výsledků vyplývá, že ti, kteří jedí maso méně než pětkrát týdně, mají o 2 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ti, kteří ho jedí pětkrát týdně. Vegetariáni mají navíc nižší riziko vzniku jakéhokoli typu rakoviny.
NEW: A large-scale analysis shows that a vegetarian or pescatarian diet could significantly reduce the risk of developing cancer.
— University of Oxford (@UniofOxford) February 24, 2022
The risk of developing any type of cancer was 14% lower in vegetarians in comparison to regular meat-eaters.
Read more ⬇️https://t.co/mbYGG1X1TB
Doktorka Giota Mitrou z neziskového sdružení World Cancer Research Fund International zabývajícího se výzkumem a prevence rakoviny uvedla, že výsledky studie naznačují, že specifické dietní návyky, jako je vegetariánství, mohou mít vliv na snížení rizik vzniku některých typů rakoviny, jako je rakovina prostaty nebo prsu. Muži, kteří se živí vegetariánskou stravou, mají o 31 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty než masožravci, pescetariáni o 20 %. Ženy, které jsou vegetariánky, mají o 18 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu v postmenopauze.
„Nižší riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku u lidí s nízkým příjmem masa je v souladu s předchozími důkazy, které naznačují nepříznivý dopad jeho konzumace. Nižší riziko rakoviny prsu po menopauze u vegetariánek je pravděpodobné kvůli jejich nižšímu BMI. Není zcela jasné, zda ostatní rozdíly pozorované u všech druhů rakoviny a u rakoviny prostaty odráží nějaké vztahy nebo jsou způsobeny jinými faktory,“ napsali autoři studie.