V obchodech se neustále rozrůstá sekce vegetariánské a veganské stravy. Pokud jste však zapřisáhlý masožravec, tyto regály většinou míjíte. Co když ale tento způsob stravování pomůže v boji proti oteplování planety? Chov zvířat pro maso je spojen s odlesňováním, znečišťováním vody i ovzduší a skleníkovými plyny. Rostlinná náhražka masa by tak mohla přispět k vypořádání se se změnou klimatu.
Hospodářská zvířata aktuálně tvoří asi 15 % globálních emisí skleníkových plynů, a to jak přímo, tak i nepřímo (například fosilní paliva používaná pro pěstování krmných plodin). Organizace spojených národů předpokládá, že do roku 2031 se poptávka po mase zvedne o 15 % v závislosti na neustále rostoucí a bohatší populaci. To by znamenalo ještě více emisí metanu a další odlesňování oblastí jako je Amazonie, která odlesňováním přichází o svoji biologickou rozmanitost.
Plant-based meats aim to improve on the dismal environmental performance of real meat—but how sustainable are they really?https://t.co/33eTPyyuOU
— Ars Technica (@arstechnica) September 6, 2022
Ne všechny druhy zvířat však přispívají k emisím stejně. Pasoucí se dobytek má daleko větší skleníkovou stopu, než prasata nebo slepice. Ty jsou také méně náročná na krmivo, jelikož jej spotřebují méně. Emise skleníkových plynů u hovězího dobytka je na kilogram více než šestkrát vyšší než u prasat a téměř devětkrát vyšší než u kuřat. Paradoxně tak pasoucí se dobytek je pro změny klimatu horší. A netýká se to jen masa, ale i mléka, pro které jsou krávy či kozy běžně chované.
Je však potřeba myslet i na to, jak se pěstují rostliny pro výrobu těchto náhražek masa. Jedná se většinou o zavlažování půdy v suchých oblastech, nebo pěstování sójových bobů, které z velké části mohou za odlesňování Amazonie. Podle arstechnica.com je však i toto pěstování v rámci životního prostředí lepší, než maso z pasoucích se hospodářských zvířat. Od zakoupení těchto náhražek masa přitom nemusí odradit chuť, ale cena. V současné době jsou náhražky masa dražší. To by se však mohlo do budoucna změnit zvýšenou poptávkou a následnou velkovýrobou.