Vesmírný dalekohled od NASA s názvem James Webb Space Telescope je dosud největší vesmírnou observatoří v historii. Jeho vypuštění bylo posunuto z 22. na 24. prosince, jelikož tým vesmírného teleskopu řeší problém s komunikací mezi observatoří a systémem nosné rakety. Za úkol bude mít shromažďovat infračervené světlo ze vzdálených koutů vesmíru pro zkoumání jeho původu, uvedla NASA.
Mnoho kosmických objektů, jako jsou hvězdy a planety, vyzařují infračervené světlo. Webbův teleskop s sebou ponese čtyři infračervené přístroje, které však budou vyzařovat vlastní infračervenou záři. Aby nedošlo ke spuštění detektorů z vlastních tepelných vibrací, musí být přístroj co nejchladnější, a to jen několik stupňů nad absolutní nulou (-273,15 stupňů Celsia). Toho dosáhne teleskop pomocí jednoho ze svých přístrojů – kryochladiče MIRI.
The largest space observatory in history will carry an ultra-cool camera aboard: the MIRI instrument. It’s one of four scientific instruments on @NASAWebb, and to operate, it must be cooled to almost the coldest temperature matter can reach!
— NASA JPL (@NASAJPL) December 15, 2021
Why so cold?👉 https://t.co/pvw3er8r0N pic.twitter.com/gEQNUk785B
MIRI začne se snižováním teploty asi 77 dní po startu a bude trvat 19 dní, než se teplota sníží na přibližně -266 stupňů Celsia. Ke zchlazení použije helium, které povede trubkou o průměru pouhých 2,5 mm, vyrobenou z pozlacené nerezové oceli. Po startu Webbova teleskopu se bude jednat o přední vesmírnou observatoř, která pomůže řešit záhady o původu našeho vesmíru, dívat se na vzdálené světy okolo jiných hvězd a bude moci také detekovat molekuly, které jsou pro Zemi běžné, jako je voda a oxid uhličitý.