Po velkém třesku postupně začaly v raném vesmíru vznikat galaxie a hvězdy. Mezi nimi se nacházel plyn, který byl však neprůhledný a světlo jím nemohlo proniknout. O miliardu let později se však plyn stal zcela průhledným, a to vědcům nyní poskytuje možnost nahlížet do galaxií, které vznikaly jen několik milionů let po velkém třesku. Proč se tak ale stalo? Vesmírnému teleskopu Jamese Webba se podařilo tuto otázku zodpovědět – hvězdy, potažmo galaxie, vyzařovaly světlo a teplo v takové míře, že se okolní plyn zahřál, ionizoval a stal se průhledným.
Toto období, které bylo před více jak 13 miliardami let, popsal webbtelescope.org jako éru reionizace a teprve nyní se díky výzkumnému týmu pod vedením Simona Lillyho z ETH Zürich podařilo zjistit nejnovější informace, jak se v tomto období vesmír změnil. Podle NASA byl po velkém třesku plyn ve vesmíru hustý a horký a postupně se začal ochlazovat. Následně ale opět došlo k zahřátí – právě díky hvězdám a galaxiím, čímž došlo k ionizaci a během milionů let se stal plyn průhledným.
Vědci dlouho pátrali po tom, jak by tuto změnu vysvětlili. Ačkoliv měli teorii o ionizaci plynu, nebyli schopni ji prokázat. Nové výsledky z Webbova teleskopu tak nejspíše jejich hledání po odpovědi ukončily. „Nejenže Webb jasně ukazuje, že se tyto průhledné oblasti nacházejí kolem galaxií, ale také jsme změřili, jak jsou velké. S Webbovými daty vidíme, jak galaxie reionizují plyn kolem nich,“ řekl Daichi Kashino z Nagoya University v Japonsku, hlavní autor článku.
Early in our cosmic history, gas in the universe shifted (over hundreds of millions of years) from opaque to transparent, allowing light to travel freely. But how? Webb proves the answer lies in galaxies from the early universe: https://t.co/EcPqZf4gIg
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) June 12, 2023
Let's clear this up 👇 pic.twitter.com/1sV6MT4Vue
Teleskop ukázal, že i relativně malé galaxie byly schopné ionizovat okolní plyn v obrovském rozsahu. Jednotlivé části ionizovaného plynu se pak po stovky milionů let dále zvětšovaly, až se nakonec spojily v jeden a vesmír se stal naprosto průsvitným, tedy takovým, jak ho známe dnes.