Dalekohled Jamese Webba nedávno pořídil snímek nejvzdálenější jednotlivé hvězdy, která byla kdy spatřena. Hvězda pojmenovaná Earendel (Jitřenka) ale neznamená nový objev, první ji totiž letos v březnu uviděl Hubbleův vesmírný dalekohled.
Hvězda je vzdálena téměř 28 miliard světelných let. Na takovou vzdálenost vědci pozorují většinou pouze galaxie, ale Earendel mohou podle newscientist.com vidět díky rudému posuvu. Ten světlo ze vzdálených objektů natahuje/posouvá do delších vlnových délek a díky takzvané gravitační čočce, která způsobuje zvětšení galaxie Sunrice Arc, ve které se hvězda nachází, je možné ji vidět i na takovou vzdálenost.
The James Webb Space Telescope has taken a picture of Earendel – the most distant star we've ever seen. Normally, only galaxies can be seen that far away but a cosmic coincidence made it possible to take the imagehttps://t.co/ZQiGwHpkiw pic.twitter.com/JPUKjVfVI8
— New Scientist (@newscientist) August 3, 2022
„Earendel můžeme vidět, protože je dokonale zarovnána s kupou galaxií, aby poskytovala maximální možné zvětšení. Takto zvětšenou hvězdu ještě nikdo neviděl, nemluvě o galaxii,“ řekl Dan Coe ze Space Telescope Science Institute v Marylandu. Hvězdu nyní vědci pozorují tak, jak vypadala asi 900 milionů let po velkém třesku. Coeův tým plánuje další pozorování na prosinec a pokusí se zjistit, z čeho je Earendel tvořena. „Toto je vzácná příležitost zjistit, zda těžké prvky byly v této hvězdě před 13 miliardami let,“ řekl Coe.
Dík za vysvětlení.
Michal
zřejmě pouze dohad, který nelze nijak věrohodně prokázat.