Webbův teleskop zachytil pomocí svých přístrojů tisíce mladých hvězd, které vznikají v mlhovině 30 Doradus. Mlhovina, které se také říká Tarantule kvůli vzhledu jejích prachových vláken, je pro astronomy velmi oblíbená, jelikož v tomto místě mohou pozorovat, jak se vytváří nové hvězdy. Mlhovina se nachází 161 000 světelných let daleko v galaxii Velkého Magellanova mračna a jedná se o největší a nejjasnější místo pro pozorování, kde se rodí nové hvězdy a zároveň se také nachází nejblíže Mléčné dráze.
Zde se rodí hvězdy: Webbův teleskop vyfotil mlhovinu Tarantule
V této mlhovině jsou nejžhavější a nejhmotnější známé hvězdy, astronomové použili rovnou tři přístroje Webbova teleskopu pro její pozorování. Pomocí přístroje Near–Infrared Spectrograph (NIRSpec) Webbův teleskop zachytil mladou hvězdu, o které si dříve astronomové mysleli, že je starší. To jen dokazuje, že bez Webbových přístrojů s vysokým rozlišením na infračervených délkách by astronomové nemohli tak dobře pozorovat vznik ani formování hvězd.
Two space telescopes, twice the star power.
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) September 6, 2022
This #TransformationalTuesday, watch as @NASAHubble’s view of the Tarantula Nebula fades into Webb’s NIRCam, then MIRI instrument views. Hubble and Webb will work together to showcase the universe across multiple wavelengths of light. pic.twitter.com/GDIRSWWFQV
Mlhovina Tarantule je podle NASA zajímavá zejména tím, že má podobné chemické složení jako jiné oblasti, kde se tvořily hvězdy v době, kdy byl vesmír starý jen několik miliard let. V naší galaxii – Mléčné dráze – se hvězdy tak rychle jako v mlhovině Tarantule neformují a mají i jiné chemické složení. Proto je tato mlhovina nejlepší pro pozorování toho, co se dělo v počátcích vesmíru.
📷This NASA/ESA/CSA James #Webb Space Telescope image shows 30 Doradus, nicknamed the Tarantula Nebula 🕷 👉https://t.co/wiDso3JQ2m #JWST pic.twitter.com/jxpRBiIeJJ
— ESA (@esa) September 6, 2022