Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo v Turecko a Sýrii v pondělí 6. února a od té doby se neustále pátrá po lidech, kteří jsou uvězněni pod troskami budov. Každá hodina, která uplyne, snižuje možnost přežití. V přístavním městě Iskenderun se však podařilo najít šest osob, které v sutinách přežily více jak 100 hodin. Celkový počet obětí však vystoupal na téměř 22 000.
V turecké provincii Kahramanmaraşbyla byla podle aa.com.tr zachráněna 15letá dívka po 103 hodinách a dnes ráno podle ČTK v provincii Diyarbakir záchranáři našli matku se synem po 100 hodinách od zemětřesní, ve městě Adiyaman pak vytáhli ze sutin dva přeživší i čeští záchranáři, kteří tam přijeli na pomoc. Bohužel živých lidí pod troskami ubývá – proti nehraje jen čas, ale také mrazivé teploty, které se v oblasti stále drží.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii je nyní podle reuters.com sedmou nejsmrtelnější přírodní katastrofou v tomto století. Zemřelo již více lidí než při vlně tsunami v Japonsku v roce 2011, kdy byla i poškozena jaderná elektrárna Fukušima, může se stát, že překoná i zemětřesení v Íránu z roku 2003, kdy zahynulo 26 000 lidí.
Rescues provide glimmer of hope among quake ruins as toll tops 21,000 https://t.co/vWTIaR3X00 pic.twitter.com/HXlEBVF9oA
— Reuters (@Reuters) February 10, 2023
OSN se snaží pomoci Sýrii, to však bohužel komplikuje občanská válka. Spojené státy oslovily prezidenta Bašára Asada, aby povolil přísun pomoci ze všech hraničních přechodů. V Sýrii je také velká zima a lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, tak musí spát venku v mrazu a budují si provizorní přístřešky mezi ruinami, v mešitách či na parkovištích supermarketů. Je zde i nedostatek vody a jídla.