Je to nedávno, co mohli obyvatelé jižní Indonésie, Mikronésie a západní Austrálie pozorovat hybridní zatmění Slunce a zítra přijde na řadu zatmění Měsíce. Bohužel ale opět z České republiky nebude pozorovatelné. Tentokrát nás však mine jen o kousek, jelikož jej bude moci sledovat celá východní Evropa. Jedná se o takzvané penumbrální zatmění, které bude pozorovatelné v noci z 5. na 6. května i na Středním východě, v Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a Antarktidě.
Co je to penumbrální zatmění?
Jedná se o polostínové zatmění Měsíce, které nastane ve chvíli, kdy Měsíc prochází zemským polostínem. Nejedná se tedy o částečné nebo úplné zatmění, kdy zřetelně není viditelný kus nebo celý kotouč Měsíce. V tomto případě se podle earthsky.org jedná o méně viditelný jev, který spíše na Měsíc hází stín. Jedná se o nejjemnější zatmění, kterého si většinou lidé ani nevšimnou.
1/2
— Lunar Astronomy; Moon' Exploration & Coloniz/ News (@DubnHG1) May 2, 2023
. #Lunar_Astronomy
A deep penumbral lunar eclipse overnight May 5-6
"Map showing the areas of visibility for the May 5-6, 2023, penumbral lunar eclipse. https://t.co/rlefZlumz2 pic.twitter.com/QZeSqGAyfa
Zatmění začne v Severní Americe, kde však bude tou dobu před polednem, a tudíž jej nebude možné sledovat. Nejvíce pozorovatelné bude 5. května v 19:22 SELČ, kdy bude Měsíc téměř celý v polostínu Země – na 96,4 %. U nás bude pozorovatelné úplné zatmění Měsíce až 7. září 2025. Dříve se, a to ani částečného, nedočkáme.