Už zítra zažijí obyvatelé jižní Indonésie, Mikronésie a západní Austrálie takzvané hybridní zatmění Slunce. Co to znamená? Jak se Měsíc pohybuje kolem Země, nachází se od ní různě daleko. Pokud dochází k úplnému zatmění, zpravidla mu jeho velikost stačí k tomu, aby Slunce zakryl na okamžik úplně celé. Pokud ale dojde k zatmění ve chvíli, kdy se Měsíc nachází od Země nejdále, nestačí jeho disk k tomu, aby zakryl Slunce celé a nastává takzvané prstencové zatmění, kdy se kolem Měsíce vytvoří prstenec světla.
Hybridní zatmění nastává kombinací těchto dvou typů. Jedná se o vzácný jev, kdy na jednom místě je pozorovatelné úplné zatmění a na jiném prstencové. Podle space.com se takovýchto zatmění v tomto století odehraje pouze sedm a jedno nastane právě 20. dubna. Posledním typem zatmění je částečné, kdy dochází k neúplnému zakrytí slunečního disku Měsícem. Tato zatmění jsou pozorovatelná z většího území než ostatní typy.
Ačkoliv z místa, kde se nacházíme, nemůžeme zatmění pozorovat, některé observatoře jej budou vysílat online. Sledovat ho můžete od zítřejších ranních hodin, přibližně od 3:30 SELČ. Největší zatmění bude podle earthsky.com u pobřeží Timoru, kde bude po dobu více jak jedné minuty úplné zatmění. To nastane v 6:16 SELČ. Částečné zatmění pak bude pozorovatelné z Východní Indie, Austrálie, Filipín a Nového Zélandu.
A very rare 'hybrid' solar eclipse will take place Thursday, here's how to watch https://t.co/pSMRqkq74z
— Live Science (@LiveScience) April 18, 2023
A co u nás?
Pokud vás zajímá, kdy bude pozorovatelné úplné zatmění z České republiky, pak pro vás nemáme zrovna pozitivní informaci. Podle hvezdarna.cz se tak stane až 7. října 2135 a pozorovatelné bude z Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové či Ostravy. Úplné zatmění u nás je velmi ojedinělé, naposledy jej mohli sledovat lidé z východní části republiky 8. července roku 1842. Nejbližší částečné zatmění Slunce nás v ČR čeká v roce 2025 a poté i následující rok.