Ztráta čichu nebo chuti trápila mnoho lidí po nákaze koronavirem již od začátku pandemie. Jak je ale možné, že někteří lidé o čich přišli a někteří ne? Nová studie zveřejněná nature.com ukazuje, že ztráta čichu po nákaze koronavirem může být způsobena genetickým rizikovým faktorem.
Zatímco přesná příčina ztráty právě tohoto smyslu v souvislosti s koronavirem zůstává nejasná, vědci se domnívají, že vir poškozuje buňky v části nosu, kterým říkáme čichový epitel (specializovaná tkáň a oblast sliznice na stropu nosní dutiny). Tyto buňky na stropu nosní dutiny chrání čichové neurony, které pomáhají lidem čichat.
A loss of smell from Covid-19 could be down to genetics, study suggests https://t.co/6KnPKO1OhV
— The Independent (@Independent) January 18, 2022
Na základě údajů od společnosti 23andMe, která se zaměřuje na testování genetiky, výzkumníci v Americe porovnali genetické rozdíly mezi lidmi, kteří byli nakažení koronavirem a ztratili chuť nebo čich, s těmi, kteří během nemoci o tyto smysly nepřišli. Podle independent.com společnost zkoumala údaje od 69 841 lidí, kteří měli COVID-19. Z nich uvedlo, že tratilo chuť nebo čich 68 % osob.
Asi 600 lidí se po covidu obrátilo na poradnu pro poruchy chuti a čichu ve @FNUSA. Nemocnice ji zřídila ke konci předloňského roku, kdy se podle nemocnice objevovaly poruchy čichu u více než poloviny nakažených. Ztráta čichu byla jedním z možných příznaků koronaviru.
— Události Brno (@UdalostiBrno) February 15, 2022
Výzkumníci našli specifické místo na chromozomu poblíž dvou genů – UGT2A1 a UGT2A2. Tyto dva geny se objevují v čichovém epitelu. Hrají důležitou roli ve způsobu, jakým metabolizujeme pachy. Právě lidé s tímto umístěním genů mohou přijít během nemoci o čich. Není sice jasné, jak se tyto geny podílejí na procesu ztráty čichu, ale podílejí se na fyziologii infikovaných buněk a následném poškození, které přispívá ke ztrátě čichu.