73. ročník Mezinárodního astronautickém kongresu (IAF) v Paříži přinesl ocenění čínskému týmu, který se podílel na vývoji kosmické lodi Tianwen–1. Ta odstartovala 23. července 2020 z kosmodromu Wenchang a jejím cílem byl Mars. Na oběžnou dráhu Marsu vstoupila v únoru 2021 a v květnu solární rover Zhurong přistál na Marsu v místě zvaném Utopia Planitia. Ocenění mise dostala zejména proto, že jako první provedla kombinaci průletu oběžnou dráhou, přistání i pohyb po povrchu Marsu v rámci jedné mise.
Tianwen–1 se skládá z orbiteru, landeru a roveru a na Marsu pracuje už přes 780 dní. V současnosti je rover od května uveden do hibernace kvůli zimě. V místě, kde se rover nachází, je v noci až -100 stupňů Celsia. Navíc se potýká stejně jako InSight s prachem, který pomalu zasypává solární panely a snižuje výkon. Znovuuvedení do provozu se předpokládá v prosinci/lednu.
China’s Tianwen 1 Mars mission wins top international aerospace award
— ShanghaiPanda (@thinking_panda) September 19, 2022
The International Astronautical Federation (IAF) - “offered an innovative option for successful Mars exploration and contributed to the advancement of deep space exploration technology”.https://t.co/h816oU808V
Mezinárodní astronautická federace udělila týmu cenu World Space Award, což je nejvyšší ocenění stanovené touto federací. IAF k ocenění uvedla, že tým kosmické lodi Tianwen–1 poskytl inovativní cestu k úspěšnému prozkoumávání Marsu a přispěl k rozvoji lidského průmyslu na jiné planetě. Není to první cena, kterou Čína obdržela, podle space.com ocenění získala naposledy v roce 2020 za přistání Chang’e 4 na odvrácené straně Měsíce.
China's #Tianwen-1 team was awarded the 2022 World Space Award at the annual International Astronautical Congress #IAC on Monday, the highest award of the organization. Previously, China's Chang'e-4 mission team was given the award in 2020.pic.twitter.com/SozqD0mLSA
— Zhang Meifang张美芳 (@CGMeifangZhang) September 19, 2022