Vesmírné agentury se aktuálně zaměřují na dlouhodobý pobyt na Měsíci, s tím jsou spojené i další věci, než jenom jak dopravit astronauty na povrch Měsíce a vybudovat na něm základnu. Aby mohli lidé na Měsíci dlouhodobě pobývat, je potřeba zajistit jim i jídlo – a to nejen dovezené ze Země. Je tedy jasné, že na Měsíci bude muset vzniknout zemědělství, které poskytne dostatek jídla. Evropská kosmická agentura (ESA) tak přišla s novým projektem Discovery, který vede norská společnost Solsys Mining. Ta se zabývá úpravou měsíční půdy za účelem vytvoření hnojiva pro pěstování rostlin.
Podle ESA analýza měsíční půdy ukázala, že kromě dusíku má dostatek minerálů pro růst potravin. Při kontaktu s vodou se však zhutní, což by mohlo dělat potíže při klíčení rostlin i rozrůstání kořenů. Nabízí se tak hydroponické zemědělství, které by bylo v těchto místech praktickou alternativou.
Cílem projektu je zjistit, zda je možné z měsíčního regolitu extrahovat pouze minerální živiny pro růst rostlin, ty následně koncentrovat a poté rozpustit ve vodě, kde budou rostliny. „Dosažení udržitelné přítomnosti na Měsíci bude zahrnovat využití místních zdrojů a získání přístupu k živinám přítomným v lunárním regolitu, s potenciálem pomoci při pěstování rostlin. Současná studie představuje důkaz principu s využitím dostupných simulátorů lunárního regolitu a otevírá cestu k podrobnějšímu výzkumu v budoucnosti,“ uvedla inženýrka ESA Malgorzata Holynska.
Sooner or later, human settlers on the #Moon will have to become farmers. Lunar soil compacts in water, but #ESADiscovery & Solsys Mining in 🇳🇴 are investigating how to retrieve nutrients from regolith to enable hydroponic plant growth https://t.co/RXDQqrn2EL pic.twitter.com/CBrmbZ2lWM
— ESA Technology (@ESA_Tech) February 22, 2023
Co je hydroponie?
Jedná se o způsob pěstování rostlin bez půdy. Rostlina je ponořena pouze do vody, která je obohacena o živiny, ze kterých roste. Výhodou je, že živiny se dají dávat do vody dle potřeby, tím se zefektivňuje růst a plození. Navíc díky vynechání půdy se sníží možnost plísně či jiného onemocnění rostlin. Při hydroponii voda mezi rostlinami cirkuluje a využívá se opětovně. Tento způsob navíc umožňuje na menším prostoru pěstovat více plodin, jelikož je možné mít rostliny v hydroponickém systému nad sebou.