ESA hledá náhradu za raketu Sojuz

ESA hledá náhradu za raketu Sojuz
Fotografie: NASA
  • ESA měla na raketách Sojuz vyslat celkově pět misí
  • Aktuálně řeší možnosti startu na raketách Ariane 6 a Vega C
  • U Ariane 6 však zatím neproběhly všechny potřebné testy a Vega C obsahuje motor, který se vyrábí na Ukrajině, takže je nejistá jejich dodávka
  • ESA bude prvně hledat nosné rakety v Evropě, teprve poté by zvážila i spolupráci mimo ni

Evropská kosmická agentura (ESA) nyní řeší zastavení startů raket Sojuz z francouzské Guyany. Roskosmos 26. února uvedl, že veškeré starty zastavuje a stahuje z francouzské Guyany své zaměstnance. Celkově se tak pro ESA pozastavilo pět misí. Nyní hledá jiné možnosti, jak starty podniknout, včetně možnosti nosné rakety Ariane 6, nebo Vega C. Ani jedna prozatím žádný start neuskutečnila.

Prozkoumáme všechny možnosti. Musíme se ujistit, že máme robustní odpalovací zařízení, které dokáže vypustit naše satelity,“ řekl Josef Aschbacher, generální ředitel ESA. Uvedl také, že na první start Ariane 6 nebudou spěchat, jelikož se teprve blíží test motoru horního stupně, který proběhne v Německu. Do té doby nechce uvést konkrétní datum prvního startu. Ariane 6 měla původně zkušební start naplánovaný na rok 2020, ten byl ale odložen na letošní rok.


Druhou možností je Vega C, která by měla být schopna vynést až 1 500 kg do výšky 700 kilometrů. Horní stupeň rakety však obsahuje motor RD–843 vyráběný ukrajinskou společností Yuzhnoye/Yuzhmash, představitelé ESA si tak nejsou jisti, zda bude moci ukrajinská společnost, vzhledem k aktuální situaci, dodat další. Dle spacenews.com jsou ale se společností v každodenním kontaktu.


ESA se tak snaží najít náhrady za motor RD–843. „Posuzujeme také mimoevropské možnosti, protože zde hraje klíčovou roli čas, a proto musíte pracovat s motorem, který má správnou úroveň vyspělosti,“ řekl ředitel vesmírné dopravy pro ESA Daniel Neuenschwander. Aschbacher dodal, že se v první řadě zaměří na evropské nosné rakety a teprve poté budou případně hledat i jiné partnery.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze