Podle poslední zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) míra obezity v Evropě dosáhla epidemických rozměrů. Obezita způsobuje 200 tisíc případů rakoviny a 1,2 milionu úmrtí ročně. Po celé Evropě trpí nadváhou či obezitou 59 % dospělých a téměř třetina dětí školního věku.
„V Evropě dochází ke stálému nárůstu prevalence nadváhy a obezity. Žádný členský stát není na cestě k dosažení cíle zastavit nárůst obezity do roku 2025,“ uvádí zpráva WHO. Obezita je spojena s řadou dalších onemocnění, včetně muskuloskeletálních poruch (poškození nebo onemocnění kloubů a tkání), cukrovky druhého typu, srdečních chorob a nejméně 13 typů rakoviny.
According to the new regional #ObesityReport from WHO/Europe, not a single country in Europe is on track to stop the rise in obesity by 2025.
— WHO/Europe (@WHO_Europe) May 3, 2022
Find out more in the thread 👇 & 👉 https://t.co/gjrfUOu6gK
(1/4)#obesity pic.twitter.com/RtbrJbpuQC
„V celé Evropě je obezita pravděpodobně přímo zodpovědná za nejméně 200 tisíc nových případů rakoviny ročně. Předpokládá se, že se toto číslo v nadcházejících desetiletích poroste. V některých zemích obezita předstihne kouření a stane se hlavním rizikovým faktorem rakoviny,“ píší odborníci WHO ve zprávě, kterou cituje theguardian.com.
Obezita je stav, kdy si tělo ukládá nadměrné množství tuku. K posouzení tělesné váhy se používá index tělesné hmotnosti (BMI). Podle výpočtu BMI zjistíte, zda je vaše váha v normě, máte nadváhu či jste dokonce obézní. Pokud je výpočet BMI mezi 25 až 29,9, pak je to vyhodnoceno jako nadváha. Když je BMI vyšší než 30, trpíte obezitou. V Evropě žije s obezitou více žen (24 %) než mužů (22 %).
According to the #ObesityReport, in some countries of the WHO European Region, #obesity could overtake smoking and become the main preventable risk factor for #cancer.
— WHO/Europe (@WHO_Europe) May 3, 2022
(3/4) pic.twitter.com/P8N1PcSnHq
Podle WHO byli obézní lidé také více zasažení pandemií koronaviru. Došlo k větší spotřebě potravin a ke snížení fyzických aktivit, které budou mít trvalé následky na zdraví lidí po mnoho let.
Podle ředitele evropské pobočky WHO Hanse Kluga je zvrácení epidemie obezity v Evropě stále možné. „Investováním do oblasti veřejného zdraví a rozvíjením silných a odolných zdravotních systémů můžeme změnit trajektorii obezity v regionu,“ uvedl ředitel evropské pobočky.