17. ledna po půlnoci odstartoval sedmý testovací let rakety Starship společnosti SpaceX. Ačkoliv předchozí lety proběhly dle plánu, tento skončil explozí horního stupně. Z pohledu odborníků se ale nejedná o selhání, naopak jsou to další data pro to, kde může být raketa vylepšena a kde byly konstrukční chyby. Jednalo se také o Starship druhé generace, která měla mnoho vylepšení oproti předchozím prototypům. Celkově byla raketa vyšší, horní stupeň měl větší nádrže na palivo a změna byla provedena i na tepelných destičkách.
Nosnou raketu se podařilo úspěšně zachytit pomocí robotických ramen na odpalovací rampě a SpaceX si tak připsala zatím druhý úspěšný pokus. Později se o to stejné pokusí s horním stupněm Starship. Původně to bylo v plánu už při dalším letovém testu, ale vzhledem ke zničení rakety se tento pokus odsune na další lety.
I když k explozi došlo na základě sebedestrukce, podle space.com Americký federální úřad pro letectví (FAA) požaduje prošetření celé nehody a kompletně celého testovacího letu. Dalo se to ale očekávat, jelikož pokaždé, když došlo u letu k anomálii, FAA musel nejdříve případ prošetřit a teprve poté udělil povolení pro další start. Celé prošetřování by ale nemuselo trvat měsíce, jelikož Elon Musk na sociální síti X uvedl, že šlo nejspíše o únik kyslíku, který slouží jako palivo. To způsobilo požár uvnitř rakety a následné zničení.
Preliminary indication is that we had an oxygen/fuel leak in the cavity above the ship engine firewall that was large enough to build pressure in excess of the vent capacity.
— Elon Musk (@elonmusk) January 17, 2025
Apart from obviously double-checking for leaks, we will add fire suppression to that volume and…
Ke zničení rakety došlo přibližně osm minut po startu. Kvůli troskám, které rozzářily oblohu, když prolétaly atmosférou, byla některá letadla odkloněna, aby nemohlo dojít ke střetu. Další prototyp Starship je už nachystán a aktuálně první i druhý stupeň prochází předletovým testováním. Kdy ale bude moci raketa vzlétnout, zatím není jasné.