Ukázalo se, že hudba v jakémkoli provedení, včetně zpěvu, hraní nebo poslechu, může mít na duševní zdraví stejně pozitivní dopad jako například cvičení. Metaanalýza publikovaná v odborném časopise Journal of the American Medical Association Network Open zkoumala 26 již provedených studií, kterých se zúčastnilo 779 lidí z několika zemí, včetně Austrálie, Spojeného království a Ameriky.
Duh! ‘Music improves wellbeing and quality of life, research suggests. The authors of the meta-analysis suggest that the benefit of music to mental quality of life was close in effect to improvements in mental health due to exercise and weight loss.’ @GuardianAus pic.twitter.com/T4JjeQO9tM
— Clare Bowditch (@ClareBowditch) March 23, 2022
Všech 26 studií bylo složeno z dotazníků, které obsahovaly 36 nebo 12 otázek v krátké verzi. Otázky se zaměřovaly na kvalitu života účastníků. Vědci zkoumali, jak různé typy a formy hudby ovlivňují lidské zdraví. „Vůbec mě nepřekvapuje, že hudba zvyšuje emocionální pohodu. Hudba dokáže rychle změnit naše negativní emoce na pozitivní. Také nám nabízí přestávku od každodenního stresu,“ uvedl ředitel programu Master of Applied Positive Psychology Program Psy.D. Scott Glassman.
„Hudba může být skvělým způsobem, jak si zlepšit náladu. Díky dobrému výběru hudby může být z vaší nudné procházky vzrušující zážitek, stresující ráno se může stát naprosto klidným a těžkou situaci může hudba odlehčit,“ uvedla pro prevention.com klinická psycholožka a expertka na emoční zdraví Ph.D. Christine Celio.
#MusicTherapy has many benefits, including reducing stress, lifting mood and enhancing cognition, motivation and energy. In healthcare, music is an important tool to improve quality of life for patients and positively influence doctors’ wellbeing: https://t.co/00LdGkmGk1 pic.twitter.com/1fZpAZoNEg
— AMA Victoria (@amavictoria) March 23, 2022
Autoři studie uvedli, že je potřeba provést více výzkumů, aby zjistili, proč hudba prospívá lidskému zdraví. Není to ale poprvé, co je hudba spojována s pozitivními přínosy pro zdraví. Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila zprávu, která uvádí, že umění může zlepšit zdraví a pohodu člověka. Výzkum z roku 2021 zjistil, že hraní na hudební nástroj v pozdním věku má malý, ale pozitivní dopad na kognitivní funkce a přináš ínižší riziko vzniku demence.
„Studium duševního zdraví a různých dopadů na něj je velmi důležité a čím více víme o tom, jak pomoci lidem, tím lépe. Pozitivní změny, které ovlivňují kvalitu života, ať už hudební nebo jiné, jsou vždy povzbudivé,“ dodala Ph.D. Christine Celio.